sport

Desítka: Opět skvělá podívaná

31.03.2011 - redakce

Rohálovská desítka měla i letos mimořádně kvalitní startovní pole.  |  Foto: archiv

Prusinovice – Osmnáctý ročník tradičního silničního běžeckého závodu Rohálovská desítka se může pochlubit hned několika primáty. Na start se postavil rekordní počet závodníků, dlouhou nadvládu Afričanů ukončil kroměřížský běžec a devítiletý chlapec zaběhl závod v úžasném čase pod čtyřicet minut.
Pořadatelé Rohálovské desítky odvedli v průběhu let spoustu výborné práce a teď sklízejí ovoce. Vždyť silniční závod v Prusinovicích je podle mnohých odborníků vůbec nejoblíbenějším běžeckým podnikem v České republice. "Těší nás hlavně pochvala od samotných běžců, kteří se sem rádi vracejí. Je to ale hlavně zásluha dobrovolníků, kteří závod každoročně připravují. Za to jim patří velký dík," vyzdvihnul hlavní pořadatel Ondřej Němec.
Letošní ročník byl vůbec nejnabitějším v celé historii – přihlásilo se celkem 665 běžců, přičemž hlavního závodu na deset kilometrů se jich zúčastnilo 434. Startérem byl letos známý český kreslíř a karikaturista Petr Urban. A jak samotný závod dopadl? Co se týče hlavní soutěže mužů, na startu nestál borec, který by si vítězství zasloužil více než šestadvacetiletý Jan Kreisinger z AK Kroměříž. Vždyť se letos konečně dočkal poté, co byl v minulých ročnících pětkrát druhý. Tentokrát mu pomohla neúčast afrických běžců, kteří v dřívějších letech závodu vládli. Avšak vítěz rozhodně neměl nic zadarmo, když se musel vyrovnat nejen s početnou tuzemskou konkurencí, ale také s běžci z Maďarska a Slovenska. "Většinu závodu jsem běžel s Maďarem Albertem Minczérem, který doběhl druhý. Utekl jsem mu v závěrečném stoupání a jsem šťastný, že jsem se tu konečně dočkal vítězství," nechal se slyšet vítěz, který doběhl v čase 30:49.
Závod žen byl jasnou záležitostí Petry Kamínkové z Olomouce, která triumfovala už po jedenácté. Dalším úžasným výsledkem pak byl výkon nejmladšího závodníka Robina Beshira. " Teprve devítiletý chlapec zaběhl trať v neuvěřitelném čase 39:52. To se jen tak nevidí," vysekl mu poklonu pořadatel Ondřej Němec, který nemohl opomenout ani nejstaršího běžce, který závod zvládl – třiaosmdesátiletého Františka Mikeše z Frýdku-Místku.(oh)