kultura

Kulturní střípky

02.03.2011 - redakce

Kulturní organizace Zlínského kraje
Zlínský kraj
– Historie, kultura, poznání… Tak se jmenuje brožovaná publikace, kterou vydal Zlínský kraj, aby v ní představil kulturní organizace, které zřizuje. Dozvíte se v ní podrobné informace o sedmi příspěvkových kulturních organizacích. Přímo v krajském městě má sídlo Krajská galerie výtvarného umění, Krajská knihovna Františka Bartoše a Muzeum jihovýchodní Moravy. V Kroměříži působí Muzeum Kroměřížska. Uherské Hradiště má své Slovácké muzeum, ve Vsetíně má sídlo Muzeum regionu Valašsko. Příspěvkovou organizací kraje je také Hvězdárna Valašské Meziříčí.


Snímky z hlubin jezer a moří
Uherské Hradiště, Praha
– Historické prostory Senátu opětovně přivítaly kreativní tvůrce z Uherskohradišťska. V úterý 11. ledna byla slavnostně zahájena uherskohradišťskou senátorkou Hanou Doupovcovou výstava fotografií Svět pod vodou. Obrázky pořízené místními příznivci potápění Evženem Rajzlem a Jiřím Pavlicou uvádějí do hlubin jak mořského, tak i sladkovodního světa. Na chvíli je tak možno nahlédnout pod hladinu jezer v blízkosti Uherského Hradiště, ale stejně tak i do krás Indického oceánu v blízkosti téměř dvanácti set Maledivských ostrovů.


Pátrání po místě
Zlín
– Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně otevřelo výstavu, která návštěvníkům poutavým způsobem přibližuje zdánlivě všední místa krajského města. Expozice nazvaná Pátrání po místě hodlá obyvatelům Zlína pomoci ke změně jejich mnohdy stereotypního vnímání bezprostředního okolí. Autorky expozice vybraly lokality, které navzdory své prvotní nezajímavosti stojí za bližší prozkoumání. Skrývají totiž více, než je na první pohled patrné. Na expozici se podíleli archeologové, historikové, etnografové i přírodovědci.


Poklady kraje v Národním muzeu
Praha, Zlín
– Nová expozice Poklady Moravy ve foyer pražského Národního muzea přibližuje kulturní a duchovní dědictví Zlínského kraje od období Velkomoravské říše po dnešní dobu. Výstava je otevřena do 15. března. Záštitu nad ní převzal prezident ČR, ministr kultury a hejtmani moravských krajů. Prezentace Zlínského kraje je součástí cyklu výstav, které takto připomenou kulturní odkaz všech moravských krajů. Jako první byla na podzim 2010 uspořádána expozice Jihomoravského kraje, cyklus bude ukončen v létě 2011. Na výstavě se významně podílelo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě.

Čtenost článku: 503

<<zpět