zpravodajství

Nezaměstnanost skokem vzrostla

27.01.2011 - redakce

Zlínský kraj – Největší meziměsíční nárůst nezaměstnanosti v posledních deseti letech zaznamenaly na konci prosince 2010 úřady práce ve Zlínském kraji. V evidenci uchazečů o zaměstnání přibylo 3 364 osob, to je zvýšení o 11,2 procenta. K 31. prosinci bylo na úřadech práce Zlínského kraje evidováno celkem 33 386 uchazečů a míra nezaměstnanosti dosáhla hodnoty 10,74 procenta. Míra nezaměstnanosti ve Zlínském kraji je vyšší, než je celorepubliková míra nezaměstnanosti, která ke stejnému datu dosáhla hodnoty 9,6.
Nezaměstnanost se v průběhu prosince zvýšila ve všech okresech kraje. Okresem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti bylo na konci prosince Kroměřížsko - 12,65. Nejnižší míra nezaměstnanosti je v okrese Zlín, a to 9,47.
Přestože zvýšení míry nezaměstnanosti mezi koncem listopadu a koncem prosince bylo rekordní, celková míra nezaměstnanosti na konci roku 2010 byla nižší než před rokem, kdy dosahovala 10,83 procenta.
Kromě přirozené sezonnosti některých zaměstnání a jejich ukončování v závěru roku se na skokovém zvýšení nezaměstnanosti zřejmě podílela i obava lidí z přísnějších pravidel zákona o zaměstnanosti, která platí od ledna 2011. Pro mnohé bylo výhodnější ukončit pracovní poměr ještě několik dnů před koncem roku a zaevidovat se na úřadu práce ještě v posledních dnech roku 2010 podle starých pravidel.
Na konci prosince evidovaly úřady práce v kraji 1 245 volných pracovních míst (o 13 více než v listopadu a o 7 méně než v prosinci 2009). Na jedno volné pracovní místo připadá 27 uchazečů o zaměstnání (v okrese Kroměříž je to dokonce 37 uchazečů o zaměstnání). V nabídce volných pracovních míst je nejvíce pozic pro obchodní zástupce, řidiče nákladních automobilů, dělníky v obuvnickém a strojírenském průmyslu. Zatím se do nabídky úřadů práce kupodivu nedostala místa nemocničních lékařů. (vc)

Čtenost článku: 568

<<zpět