tip na výlet

Památník Velké Moravy ve Starém Městě

06.01.2011 - redakce

Památník Velké Moravy ve Starém Městě byl vybudován nad základy první objevené kamenné prokazatelně velkomoravské stavby na našem území – kostela Na Valách. Otevřen byl v roce 1959, o deset let později pak byl prohlášen kulturní památkou. Takřka 50 let se jeho podoba zásadnějším způsobem nezměnila. V letech 2008 až 2009 proto byla provedena generální rekonstrukce a zároveň instalována moderní multimediální expozice. Současná podoba památníku tak odpovídá moderním výstavním trendům. Náklady na rekonstrukci činily přibližně 30 milionů korun. Na financování se podílel rovněž Zlínský kraj. Dne 16. ledna 2010 byl památník opětovně otevřen pro veřejnost. Oproti sezonnímu provozu před rekonstrukcí je nyní navíc otevřen celoročně.


Nová expozice
Multimediální expozice využívá dvou desítek figurín v životní velikosti k modelaci výjevů života a práce našich předků na velkomoravském hradisku. Zhlédneme zde repliky dobových oděvů, obuvi, vzácných šperků, pracovních nástrojů a dalších nálezů z archeologických výzkumů, jež ve Starém Městě probíhají již déle než století. Autoři expozice ponechali v centru pozornosti návštěvníků základy velkomoravského kostela a na přilehlé ploše pohřebiště názorně přiblížili metody archeologické práce.
Expozice je pak založena na příběhu jednoho konkrétního člověka, pojmenovaného archeology Mojslav, pohřbeného v 9. století na pohřebišti ve Starém Městě Na Valách. Příběh je představen v podobě historických dioramat. Ty jsou tvořeny konkrétními postavami v životní velikosti a zachycují základní dějinné okamžiky Velké Moravy, ale také prezentují veškeré životní aktivity obyvatel 9. století. Díky Mojslavovi se návštěvníci dozvědí vše o Velké Moravě, počínaje jeho dětstvím, přijetím mezi bojovníky, až po úmrtí.
Muzejní expozici doplňuje úvodní film režiséra Rudolfa Chudoby, elektronický průvodce i počítačové animace s tematikou Velké Moravy na dotykových obrazovkách.


Kontakty, provozní doba
Provozovatelem Památníku Velké Moravy (Jezuitská ulice 1885) je Slovácké muzeum – www.slovackemuzeum.cz, tel. 572 543 382. Otevřeno je celoročně od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 17.00.

Čtenost článku: 790

<<zpět