kultura

Kulturní střípky

05.01.2011 - redakce

Zemřel režisér Miloš Hynšt
Zlín
– Ve věku nedožitých 89 let zemřel 1. listopadu Miloš Hynšt, výrazná režisérská a pedagogická osobnost českého divadelnictví. Během svého tvůrčího života byl podepsán pod více než 140 divadelními režiemi a nespočtem rozhlasových her. Také ve zlínském divadle (tehdy Divadle pracujících) zanechal Hynšt výraznou a nesmazatelnou stopu. Většinu jeho inscenací, které v osmdesátých letech ve Zlíně nastudoval, je možno označit za profilové. Nebývalou měrou přispěl k tomu, že tehdejší Divadlo pracujících bylo řazeno mezi přední české scény. Do povědomí zlínských diváků se Miloš Hynšt zapsal v letech 1982 až 1989 patnácti inscenacemi. V roce 2004 mu tehdejší ředitel Městského divadla Zlín Antonín Sobek předal cenu Aplaus za umělecký a etický přínos české divadelní kultuře.


Karel Zlín vystavuje v Krajské galerii
Zlín
– Retrospektiva – tak se nazývá výstava obrazů, soch, kreseb a grafiky výtvarníka Karla Zlína, vlastním jménem Karla Machálka (nar. 1937 ve Zlíně). Je otevřena až do 30. ledna v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, v Domě umění. Karel Zlín je zastoupen ve velkých světových galerijních institucích. Zúčastnil se tří desítek kolektivních výstav a realizoval šestnáct výstav samostatných. Výstava zahrnuje průřez jeho bohatým malířským dílem (umění informelu, figurativní motivy, architektonická témata, abstraktní obrazy), sochařským dílem (drobné plastiky, asambláže, "klasická" díla v bronzu), ale také grafikou (soubor filmových plakátů, typografická úprava knih). Výstava podobného rozsahu se koná v Machálkově rodném městě poprvé, zcela jedinečná je však i v celostátním měřítku.


Jiří Jilík zve na cestu Slováckem
Slovácko
– Už třetí soubor svých textů inspirovaných lidovou kulturou a folklorem Slovácka vydal publicista Jiří Jilík. Sepjetí s předešlou knihou vyjadřuje v názvu "Jdu Slováckem krásným II". Autor zve čtenáře například na návštěvu ateliéru výtvarníka Františka Pavlici v Hroznové Lhotě. Odtud vede cesta na Horňácké slavnosti i na košt "zelá" do Velké nad Veličkou, na kuželovský "větrák" za Františkem Okénkou a Jendou Pavlíkem; zpět na Dolňácko do Strážnice, do dílny řezbáře Františka Gajdy i do zámeckého parku v době folklorního festivalu. Dalším dějištěm se stávají Kunovice, kde autor prožíval své dětství. Čtenář se dozví o hodech v Míkovicích, autor jej zavede i do Topolné nebo na zabijačku do Nedakonic. Publikaci doprovází svými obrázky František Pavlica.

Čtenost článku: 560

<<zpět