téma měsíce

Kraj si váží lidí, kteří se věnují sociální práci

05.01.2011 - redakce

Setkání Barvy života v Luhačovicích. |   Foto: Jan Vandík Radní Taťána Nersesjan předala ocenění nejlepším pracovníkům v sociálních službách.  |   Foto: Jan Vandík

Během slavnostního setkání pod názvem Barvy života v kulturním domě Elektra v Luhačovicích byli na konci listopadu 2010 oceněni nejlepší pracovníci v sociálních službách ze Zlínského kraje. Z 25 navržených kandidátů vybrala hodnotitelská komise, složená ze zástupců Zlínského kraje a neziskového sektoru, pro ocenění celkem pět osob.

Bylo to již šesté setkání uživatelů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem ze Zlínského kraje. V rámci této akce, uspořádané Zlínským krajem a konané pod záštitou hejtmana Stanislava Mišáka, předvedli v kulturním domě Elektra klienti osmi domovů svá hudební, taneční, pohybová a recitační vystoupení. Součástí programu bylo poprvé také předání ocenění Pracovník roku v sociálních službách Zlínského kraje.
"Velmi vítám, že se podařilo tuto anketu uspořádat a věřím, že se dočkáme i jejích dalších ročníků, neboť oblast sociálních věcí, která bývá často opomíjena, si takovouto anketu určitě zaslouží," řekla v Luhačovicích Taťána Nersesjan, krajská radní pro oblast sociálních věcí, která Zlínský kraj při slavnosti reprezentovala.
Kandidáty do ankety Pracovník roku v sociálních službách Zlínského kraje mohli navrhnout jak samotní poskytovatelé sociálních služeb, tak i široká veřejnost, představitelé samospráv, či nejrůznější instituce a organizace. Z 25 navržených kandidátů vybrali hodnotitelé, jimiž byli zástupci Zlínského kraje a neziskového sektoru, celkem pět osob.
Ocenění Pracovník roku v sociálních službách Zlínského kraje tak získali:

  • Tomáš Bernatík, vedoucí zařízení Samaritán - služby pro lidi bez domova. Jde o součást Charity sv. Anežky Otrokovice
  • Anna Hatlapatková z Domova pro seniory Karolinka
  • Ludmila Kadlecová z Domova pro seniory Luhačovice
  • Ludmila Struhelková z Domu s pečovatelskou službou Uherský Brod
  • Pavla Stavinohová, ředitelka Charity Valašská Bystřice a Farní charity Rožnov p. Radhoštěm

Poslední jmenovaná získala ocenění in memoriam. Kromě těchto pěti osob bylo uděleno zvláštní ocenění dalším dvěma pracovníkům za mimořádný přínos a inovativní přístup v oblasti sociálních služeb, a to Šárce Dořičákové z organizace Podané ruce a Ivu Vojtkovi, řediteli Sociálních služeb města Kroměříže.
"Ocenění si velmi vážím a chápu ho jako uznání dobře vykonané práce, nicméně bez práce a podpory mých kolegyň a kolegů by toto ocenění nebylo možné," řekla nám oceněná hlavní sestra z Domova pro seniory v Karolince Anna Hatlapatková. Pracuje zde už téměř 40 let. "Práce se seniory je obecně náročná na psychiku, je zapotřebí být empatický, vnímat potřeby a přání seniorů. Je náročná i fyzicky, protože velká část klientů je imobilních a vyžaduje naši pomoc. Já svou práci vnímám jako poslání, a proto se ji snažím dělat poctivě a chci, aby všichni naši uživatelé byli v Domově pro seniory spokojeni – to mě těší nejvíce," řekla o své profesi.
Vedoucí azylového domu Samaritán v Otrokovicích Tomáš Bernatík má teprve 26 let. "Znám mnoho kolegů, kteří si toto ocenění zaslouží více než já, proto jsem byl trošku překvapen, když jsem tuto poctu získal. Jsem velmi rád, že taková aktivita vznikla. Často se totiž setkávám s tím, že lidé, kteří pracují v sociální oblasti, jsou ve společnosti stále nedoceněni," říká Bernatík a dodává: "S příchodem hospodářské krize registrujeme nárůst zájmu o naše služby. Valná většina našich uživatelů má potíže s dluhy. Obávám se, že se tato situace nebude zlepšovat, ba naopak z důvodu velké nezaměstnanosti bude problém ještě více narůstat. Potíže našich klientů začínají většinou v rodině. Lidé bez domova mají často problémy se závislostmi, dluhy, hygienou a s akceptací společenských norem. Často se dostali do fáze rezignace nebo si již na tento způsob života zvykli. Jsou to často lidé jako každý jiný, jen se dostali do aktuální krizové životní situace a potřebují pomocnou ruku k tomu, aby se zase postavili na nohy." (vc)

Čtenost článku: 1013

<<zpět