téma měsíce

Vzpomínka na slavného režiséra Karla Zemana

26.04.2010 - redakce

Padesátý ročník festivalu se koná v roce, kdy si připomínáme sto let od narození věhlasného režiséra, výtvarníka a animátora Karla Zemana. Devadesátiletá Ludmila Zemanová na svého muže, který zemřel v roce 1989, ráda vzpomíná.

Jak jste se s manželem seznámila?
Pracovali jsme společně v Domě služby u Bati v Brně. On byl vedoucí aranžér a já pokladní. Měli jsme svatbu v roce 1941. Od roku 1944 jsme žili ve Zlíně. Manžel zde začal nejdříve tvořit krátké filmy, později dlouhometrážní. Naše manželství bylo velmi šťastné. Manžel miloval svou práci i rodinu. Často jezdil na festivaly do zahraničí, práce ho dost pohlcovala.

Sledovala jste práci svého muže?
Ano, viděla jsem všechny jeho filmy. Žila jsem s ním, manžel se mi svěřoval se všemi problémy, které třeba jeho práce přinášela. Vždycky jsem ho podpořila, i když jsem všemu úplně nerozuměla. Líbily se mi všechny manželovy filmy.

Vaše děti se také zajímaly o tatínkovu profesi?
Měli jsme dvě děti. Manžel byl přesvědčený, že syn půjde v jeho šlépějích. Ale syn se dal na stavebnictví a vystudoval architekturu. Bohužel už zemřel. Ale dcera, která nyní žije v Kanadě, se nechala filmařským povoláním inspirovat. Ilustruje dětské knížky. Nyní má začít s natáčením filmu Gilgameš. (vc)

Čtenost článku: 590

<<zpět