sport

Sporty řeší, jak přilákat děti

29.03.2010 - redakce

Zlín – Děti už nebaví aktivně sportovat tolik jako ještě před několika léty. Shodují se na tom alespoň představitelé klubů a jednot ve Zlínském kraji. Problém s poklesem členů mládežnické základny řeší přitom i tak tradiční a zároveň oblíbené sportovní disciplíny, jakými jsou například lední hokej, fotbal nebo třeba plavání.
Důvodů, proč děti dávají před sportem přednost jiným aktivitám, je celá řada. Mezi nejdůležitější patří ale fakt, že dnešní mládež má výrazně větší možnosti zábavy, než měly předchozí generace. Obrovským lákadlem je pro ně třeba internet. "Ukazuje se také, že rodiče své děti ke sportu nevedou, snaží se je chránit před tělesnou námahou. Což není vhodný postoj, právě sport a s ním spojený pravidelný trénink může každého jedince dobře připravit pro život, vypěstovat v nich odolnost," upozornil šéftrenér plaveckého klubu SK Zlín Petr Přikryl.
Sportovní jednoty a kluby se situaci přizpůsobily a nové členy se mezi mládeží pokouší získávat úpravou nabídky, která je nyní daleko širší. Například vsetínský Valašský hokejový klub pořádá pro děti dvoutýdenní školu bruslení, které se můžou zúčastnit zároveň i jejich rodiče, stejně jako některých tréninků přípravky.
S nabídkou možnosti hrát hokej oslovil vsetínský klub i většinu tamních škol a pokud to jde, bezplatně půjčuje začínajícím hokejistům části výstroje, která není zrovna nejlevnější. "Aktivita se nám vyplácí. Ještě než jsme s ní začali, přišly do naší přípravky za celý rok jen čtyři děti. Teď jich přijmeme kolem pětadvaceti," řekl jednatel klubu Stanislav Pavelec. Podle něj pomůže přitáhnout mládež k pohybu i kvalita sportovišť. "Když budou moderní a bezplatně přístupná, děti sportovat budou. V tomto směru ale není situace ideální," poznamenal Pavelec
Otáčet se musí při náboru dětí také nejpopulárnější tuzemský sport, fotbal. Například zlínský klub si uvědomuje, že začínající sportovce musí formovat zkušení trenéři. "Ti vědí, jak malé fotbalisty zatěžovat, umí sestavit pestrou skladbu přípravy, takže děti trénink baví. To je správná cesta," konstatoval sekretář oddílu Petr Klhůfek.(zd)

Čtenost článku: 675

<<zpět