sport

Alpské lyžování má v kraji zázemí

26.02.2010 - redakce

Na mládež se zaměřuje například Lyžařský klub Zlín. |   Foto: archiv

Zlín – Hned dvojnásobné zastoupení v alpském lyžování měl Zlínský kraj na zimní olympiádě v kanadském Vancouveru. Region zastupovala zlínská rodačka Klára Křížová, jejíž matka Olga Charvátová-Křížová získala bronzovou medaili na olympiádě v roce 1984, a Martin Vráblík ze Vsetína. Účast obou talentovaných lyžařů je důkazem, že alpské lyžování má ve Zlínském kraji svou tradici a zázemí, a to i přesto, že zde nejsou žádná střediska vhodná k vrcholové přípravě. Důvod je jednoduchý - chybí vysoké hory.
Zastoupení v olympijské výpravě je také důsledkem toho, že se výchově talentů věnuje řada oddílů a je tak naděje, že se podaří zachytit výrazný talent. "Platí, že z deseti mladých závodníků jdou do starších kategorií dva. K úspěchu v lyžování je potřeba mít vedle talentu také velkou píli a houževnatost," vysvětlil Jan Butula, trenér Lyžařského klubu Kroměříž.
S pravidelným lyžařským tréninkem začínají děti v regionu ve věku šest až osm let, průpravě se věnují až čtyřikrát týdně. V klubech jsou rozdělení do několika věkových kategorií, od předpřípravky až třeba po juniory. "Jezdíme po menších svazích, což je v počátku vyhovující. S přibývajícím věkem závodníků se přesouvámě častěji na delší sjezdovky, hlavně do rakouských Alp nebo jiných částí České republiky. Pro další rozvoj našich svěřenců to je nezbytně nutné," upozornil Butula.
Lyžařská příprava není rozhodně levnou záležitostí. V počátcích musí rodiče závodníka zajistit na jeden rok kolem 60.000 korun, ve starších žácích je už potřeba dvojnásobná částka," spočítal kroměřížský trenér. Přípravě mladých závodníků se inzenzivně věnují například i v Lyžařském klubu Zlín.
Výhodou lyžařů ve Zlínském kraji je, že tento sport zde má velmi dlouhou tradici. Například sjezdovka v Jasenné na Zlínsku funguje už od roku 1964. "Náš svah nepatří mezi největší, ale řada lidí k nám jezdí pravidelně a naučí se u nás lyžovat. Podmínky se snažíme průběžně vylepšovat, takže teď už máme třeba umělé zasněžování a rolbu pro úpravu sjezdovky," sdělil Milan Křupala, pracovník lyžařského areálu. (zd)

Čtenost článku: 786

<<zpět