zpravodajství

Za chodníky odpovídají obce

26.11.2009 - redakce

Zlínský kraj – Určitý rozruch vyvolala na radnicích a obecních úřadech změna legislativy, která na rozdíl od dřívější úpravy stanoví, že odpovědnost za stav chodníků a případné úrazy na nich má vlastník. "Město jako vlastník chodníku pouze odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti chodníku. Zda bude chodníky skutečně udržovat a v jakém rozsahu, je ponecháno jeho úvaze," uvedla mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková. Ve Zlíně se zvětší ve srovnání s loňským rokem délka v zimě udržovaných chodníků o polovinu. Vzroste na 127 kilometrů. Přesto zůstane 159 kilometrů chodníků bez zimní údržby.
Město Uherské Hradiště loni udržovalo 45,5 kilometru chodníků, letos to bude 82 km. "Vyhovět takzvané chodníkové novele tím, že starost o zimní údržbu místních komunikací přejde z vlastníka přilehlé nemovitosti na město, by pro radnici znamenalo neúměrnou finanční zátěž. Z tohoto důvodu radnice v rámci každoročního plánu zimní údržby sestavila seznam úseků, které nebudou v zimním období udržovány. Začátky a konce těchto úseků budou viditelně označeny," uvedl mluvčí Městského úřadu Valašské Meziříčí Josef Beneš. Vsetín plánuje vynaložit na zimní úklid chodníků 10 milionů korun, ale potřeboval by dvakrát tolik, takže rovněž část chodníků nebude udržovat.
"I podle dřívějšího zákona neměli lidé povinnost uklízet chodníky. Majitelé domů měli pouze odpovědnost za škody vzniklé na chodnících před jejich domy v důsledku toho, že nebyly udržovány. A nemůže mít přece někdo odpovědnost za majetek, který mu nepatří. Navíc je podle mě naprosto nesmyslné chtít po lidech, aby chodníky udržovali nepřetržitě," říká starosta Holešova a senátor Zdeněk Janalík. Nemyslí si, že by novela zákona měla mít na rozpočty měst a obcí nějaké dramatické dopady. "Ani ve Valašských Kloboukách nepřinese nový chodníkový zákon žádné výrazné komplikace," informovala mluvčí tamější radnice Lenka Zvonková. (vc)

Čtenost článku: 693

<<zpět