úvodem

Uvodní slovo

26.11.2009 - redakce

MVDr. Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje

Vážení a milí spoluobčané,

začínám psát tento úvodník a najednou si uvědomuji, jak ten čas letí. V době, kdy bude doručen do vašich domovů magazín Okno do kraje, bude již čas adventní.
Mnohokrát jsem říkal, že v tuto dobu jdeme proti rytmu přírody. Ta se zklidňuje a ukládá k zimnímu spánku a my lidé začínáme více spěchat. Přitom čas adventní má být i pro nás časem uklidnění, zamyšlení, rozjímání a přípravou na čas vánoční.
Když jsem u toho zamýšlení se a rozjímání, tak jsem se v mysli vrátil k nedávným výročím, kdy jsme si připomínali několik milníků získané svobody, ale i její ztráty, a také, jak těžce se získává zpět. K tomu se mi do rukou dostal citát, jehož autorem je čínský spisovatel Sun Tsi a datuje se do doby pět set let před Kristem. Je o tom, jak se také může přijít o svobodu. Dovolím si podělit se s vámi o něj:
"Podrobovat si zemi je třeba tak, aby nikoho nenapadlo, že ztrácí svobodu. Chceme-li tedy získat zemi bez zbytečného prolévání krve, je třeba se držet těchto "zásad":
Diskredituj dobro a pravdu. Kompromituj opravdové vůdce a místo nich hledej vlastní, kteří budou podřízeni jedině tobě. Podrývej vzájemnou důvěru mezi lidmi. Ať každý zůstane sám. Využij různé ničemy, nemají jiné východisko, než ti věrně sloužit. Rozsévej neklid tam, kde je to možné. Podněcuj mladé proti starým. Posmívej se tradicím, protože ony jsou největším nepřítelem, nedovolují totiž zapomenout na kořeny. Znemožňuj zásobování rýží a vodou. Odměňuj své pochlebovače. Snaž se vědět vše o tom, co se děje v zemi, kterou chceš rozvrátit."
Tak tolik citace, která stojí za zamyšlení.
Protože další číslo Okna do kraje vyjde až po vánočních svátcích, dovolte mi, abych vám popřál prožití nadcházejícího adventního času bez stresů, v co možná největším klidu a pohodě. Se svými blízkými si užijte pohodové a radostné vánoční svátky a přeji vám, ať je okolo vás plno lásky.

MVDr. Stanislav Mišák
hejtman Zlínského kraje

Čtenost článku: 670

<<zpět