úvodem

Úvodní slovo

23.10.2009 - redakce

MVDr. Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje

Vážení a milí spoluobčané,

při psaní úvodníku do listopadového čísla jsem si uvědomil, že se vám magazín OKNO DO KRAJE dostane do rukou ještě v posledních dnech měsíce října, právě v době, kdy si budeme připomínat 91. výročí vzniku Československa.
Myslím si, že je třeba připomínat si milníky v historii naší země, abychom se v budoucnosti neztratili. A v souvislosti se vznikem čs. státu bych chtěl říct, že je obzvlášť důležité si připomenout, že po tři sta letech poroby jsme se dočkali zase svobodného státu.
Nechci nikomu vnucovat svoji myšlenku, ale nevěřím těm, kteří dneska říkají, že kdyby zůstalo Rakousko-Uhersko, že by to byl ten správný základ společné Evropy, že bychom se možná měli lépe, nebylo by dalších věcí jako 2. světová válka a událostí po ní. Tomu nevěřím. Mám skoro obavu, že by náš národ už možná velmi těžce obhajoval svůj jazyk a skoro si myslím, že by dneska ani nebylo Slovensko a za sousedy bychom měli Uhersko. Je to jedno z významných výročí, ale samozřejmě v listopadu si připomeneme další důležitá data. V listopadu 1939, v době naší další okupace, byly zavřeny vysoké školy. Fašistické Německo obsadilo republiku a začalo likvidovat naši inteligenci tím, že v prvém kroku zavřelo vysoké školy, a když došlo 17. listopadu k protestům, tak začalo zatýkání vysokoškoláků, jejich deportace do koncentračních táborů, kde mnozí z nich skončili na popravišti.
Datum 17. listopad se do naší historie významně zapsalo i v roce 1989. Dvacáté výročí takzvané sametové revoluce, které si nyní připomínáme, se rozebírá z mnoha pohledů. Jsme svědky toho, že se více diskutuje o tom, jak to vlastně bylo, jak události probíhaly, jak se které věci staly. Samozřejmě je to zajímavé, dovídáme se nové skutečnosti, které jsme třeba v tu dobu ani nezaregistrovali. Mnozí se v myšlenkách vracíme k tomu, jak jsme listopad před dvaceti roky prožívali. Ale málo se hovoří o tom, zda se naplnily ideály, které se očekávaly a všechno to, co se svobodou přišlo. Ani já se do toho nepustím, na to tady není dost místa. A to nejen proto, že by to nebylo věru vždy radostné psaní a mohl bych být obviněn z politického zneužití úvodníku, ale i proto, že si v mnohém odpovíte sami.
Pak je tu takové malé výročí. V těchto dnech před rokem bylo zvoleno nové zastupitelstvo a 12. listopadu i nová krajská rada. I přes krizi a všechny problémy, kterou s sebou přinesla, se nám vcelku letos dařilo. Částečně se o tom zmiňujeme i uvnitř magazínu v článku Dokončených investic ve Zlínském kraji přibývá. Chtěl jsem této oblasti věnovat více místa, ale při dopisování tohoto úvodníku přišla zpráva o tom, co zase provedlo počasí na Vsetínsku, Rožnovsku a Valašskokloboucku. To jsou zvraty tento rok, ze zimy jsme skočili do léta a teď, v půli října, vlastně z léta do zimy. A to do jaké! Sněhová kalamita zasáhla do života mnoha tisíc obyvatel našeho kraje. Kdo by čekal v tuto dobu až tři čtvrtě metru těžkého sněhu. Připraveny nebyly ani stromy, které měly ještě listí a o to víc je sníh ohýbal a mnohé i zlomil.
Nenechme se ale tím vším "zlomit" i my a přejme si jen to dobré, hlavně zdraví, žádné nachlazení či chřipky. Vždyť v tom našem kraji je pěkně i když venku je škaredě. A snad se podzim se svoji zádumčivou krásou v mnohém ještě vrátí.

MVDr. Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje

Čtenost článku: 734

<<zpět