zpravodajství

Starostové si vyměnili zkušenosti

05.10.2009 - redakce

Podpis deklarace k výstavbě silnice R55.  |  Foto: Petr Zákutný

Luhačovice – Informování o tvorbě rozpočtu na rok 2010, o aktivitách podporujících rozvoj obcí, o aktuálních záměrech v oblasti strategického rozvoje, zdravotnictví, sociální péče, krizového řízení, školství, územního plánování, kultury a cestovního ruchu i některá další témata byly hlavním obsahem setkání starostů měst a obcí Zlínského kraje s představiteli Zlínského kraje 3. září v Luhačovicích. Bylo to již druhé setkání se starosty, které hejtman Stanislav Mišák svolal v letošním roce.
Starostové setkání tohoto druhu vesměs vítají. "Je výborné, že se tady setkám se starosty z jiných obcí. Vždycky se něco dozvím a zjistím, jak určité věci řeší jinde," pochvaloval si například starosta Nezdenic Jan Jančařík. "Spolupráce mezi obcemi a krajem musí být. Získáme informace z krajského úřadu," řekl starosta Kunovic na Vsetínsku Vladimír Gába. "Setkání starostů mě vždycky obohatí," potvrdila také starostka Mikulůvky Naděžda Geržová.
"Nejvíc mne zaujala diskuse o dopravě. Koncové obce mají s dopravní obslužností problémy. Ale na druhé straně si uvědomuji, že pokud ČSAD vozí jednoho nebo dva lidi, tak se takovým neefektivním spojům brání," podotkl starosta Nezdenic. Starostu Josefa Bartoňka z Osvětiman zaujalo téma rozdělování peněz z Regionálního operačního programu. A byl kritický: "Vypadá to, že velká města si urvala hodně peněz a na malé obce nezbylo skoro nic. Místo toho, abychom si opravili zanedbanou infrastrukturu pro naše občany, tak se budou ve velkých městech stavět golfová hřiště, kongresová centra a akvaparky."
"Možná někdy řešíme pořád znovu a znovu stejné věci. Vypadá to, že kraje nejsou dostatečně silné, aby vyjednaly s ministerstvy adekvátní podmínky, například co se týká dopravy," přidal svůj postřeh starosta Oznice Přemysl Sousedík. Jaroslava Šlechtu, starostu Košíků, tížila obava o čerpání 25 milionů korun na rekultivaci skládky. "Ale to musíme řešit s ministerstvem zemědělství, ne s krajem," povzdechl si.  (vc)

Čtenost článku: 514

<<zpět