zpravodajství

V některých kostelích budou k dispozici průvodci

25.05.2009 - redakce

Zlínský kraj – Významné církevní památky už nebudou sloužit jen úzkému okruhu místních při bohoslužbách, ale bude si je moci s potřebným výkladem prohlížet i nejširší veřejnost a turisté. Zaručuje to pilotní projekt Otevřené brány, jehož memorandum podepsal koncem dubna ve Zlíně hejtman Stanislav Mišák a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Podpisu se účastnil i náměstek hejtmana Jindřich Ondruš, který je iniciátorem projektu v kraji. V období od 1. května do konce září bude devět kostelů otevřeno pro veřejnost a návštěvníci budou mít k dispozici bezplatnou průvodcovskou službu.
"Jsem rád, že vzniká takový projekt. Je nutné spojovat se pro dobré věci. Otevřené brány kostelů umožní lidem poznávat kořeny, ze kterých vyrůstá naše kultura," řekl ve Zlíně arcibiskup Graubner.
Na Kroměřížsku jsou zpřístupněny chrámy sv. Mořice a sv. Jana Křtitele přímo v Kroměříži, chrám Nanebevzetí P. Marie v Holešově, bazilika Nanebevzetí P. Marie na Svatém Hostýně a kostel sv. Jiljí v Chropyni. V okrese Uherské Hradiště je do projektu zahrnuta bazilik a na Velehradě a farní kostel sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti. Návštěvníkům se otvírá i farní kostel Nanebevzetí P. Marie ve Vsetíně a poutní chrám Narození P. Marie ve Zlíně-Štípě. Památky budou otevřeny od úterý do soboty od 9:00 do 17:00 (s hodinovou polední přestávkou), v neděli pak od 13:00 do 17:00. (vc)

Čtenost článku: 500

<<zpět