sport

Začala sezona horských kol

30.04.2009 - redakce

Pro veřejnost je určen i Karpatský pedál. | foto:  archiv

Zlínský kraj – Z pestré nabídky závodů určených pro veřejnost si můžou letos vybírat příznivci horských kol. Sezona jejich sportu právě začala.
Poměřit síly mohou například na Galaxy Petyša Tour v Rožnově pod Radhoštěm, který se jede 13. června. Nejdelší trasa, která na účastníky čeká, měří 58 kilometrů a nastoupají během ní 1.730 výškových metrů. "Jezdí k nám kolem pěti stovek závodníků a to nepočítám dětské kategorie," prozradil ředitel akce Karel Petružela.
Čtvrtého července odstartuje v Holešově už 16. ročník Česká spořitelna Bikemaraton Drásal, jenž je považován za nejtěžší závod horských kol v tuzemsku. Nejdelší trasa měří 120 kilometrů s převýšením 3.200 metrů. Na start se postaví kolem třinácti stovek odvážlivců. "Finišujeme s přípravami. Oproti loňsku bude trať trochu jiná, změny si vyžádal ohled na ekologii," sdělil ředitel závodu Jaromír Ondrušák.
O dva týdny později, 19. července, se uskuteční Karpatský Pedál ve Vápenkách na Horňácku. O tom, jak prestižní je to závod, svědčí i jeho motto: Raději mrtvý než druhý.
Závodit se bude i 12. září, kdy se v Huslenkách u Vsetína pojede Valašský MTB král. Delší trať závodu měří 60 kilometrů.
Horská kola jsou ve Zlínském kraji mimořádně populární, když mají tisíce příznivců. "Vychází to z turistické tradice, je zde velmi hustá síť tras. Řada z nich se dá jet i na kolech, třeba Hostýnské vrchy jsou v tomto směru požehnáním. Jde také o finačně nenáročný a ekologický sport," vyjmenoval důvody popularity tohoto sportu Ondrušák. "Češi jsou sportovně založený národ a horská kola nabízí parádní možnost zazávodit si v krásné přírodě," doplnil Petružela. (zd)

Čtenost článku: 842

<<zpět