sport

Valach Chytka se na Dakaru neztratil

26.02.2009 - redakce

Chytka (vlevo) v cíli Dakaru. | foto: archiv V. Chytky

Vsetín – Do historie letošní rally Dakar, která se jela v Argentině a v Chile, se výrazným písmem zapsal také čtyřiadvacetiletý Viktor Chytka ze Vsetína. Se svým partnerem Jiřím Janečkem obsadili 52 místo, v kategorii nováčků byli dokonce pátí! Podle něj byla rally náročná od samého začátku. "Hned desátou ostrou zatáčku jsme proletěli ve stotřicetikilometrové rychlosti, protože nebyla v itineráři. Naštěstí to ale dopadlo dobře," uvedl Chytka. První větší problém pak přišel hned ve druhé etapě. "V pískových kolejích se nám podařilo předjet asi dvacet aut, přitom se nám ale zasypala spojka pískem a na patnáctém kilometru odešla úplně. Tehdy to poprvé vypadalo, že jsme skončili. Nakonec se nám podařilo zařadit trojku a na ní jsme ujeli zbývajících 240 kilometrů," vzpomínal jezdec.
Nejtěžší ze všech byla podle něj čtvrtá etapa, která končila třicetikilometrovým přejezdem dunami. "Když jsme k nim přijeli, bylo tam zahrabaných asi padesát aut a do toho začalo pršet. Po páté hodině se navíc rychle setmělo, takže jsme jeli prakticky poslepu. Těch třicet kilometrů jsme jeli skoro šest hodin. A když jsme se dostali na slušnou cestu, došla nám nafta. Nejhorší ale na tom všem bylo, že jsme se teprve po příjezdu dověděli, že organizátoři tu pískovou část etapy zrušili," přiznal Vsetíňan.
Chytka přiznává, že Dakar znamená splněný sen. "Věděli jsme, že to bude fyzicky i psychicky náročné, ale až tam jsme přišli na to, že když už si opravdu myslíš, že nemůžeš, najde se v tobě ještě hodně síly jít dál," řekl a přiznal, že si tuto zkušenost chce určitě zopakovat. (es, mij)

Čtenost článku: 729

<<zpět