zpravodajství

Zprávičky z kraje

03.11.2008 - redakce

Hradiště opraví jezuitskou kolej
Uherské Hradiště
– Kompletní rekonstrukci bývalé jezuitské koleje chystá město Uherské Hradiště. Kvůli tomuto záměru bude muset vystěhovat městskou policii a informační centrum, které zatím v objektu sídlí. Město chce mít do budoucna z koleje galerii zaměřenou na umělce z moravskoslovenského pomezí. Předpokládaná investice se pohybuje kolem 60 milionů korun. Podle představitelů města je také stěhování městské policie ku prospěchu věci, jelikož v koleji neměla dostatečné prostory. Městská policie by měla v budoucnu sídlit v budově v Hradební ulici. Opravy bývalé jezuitské koleje by měly začít v roce 2010.

Pomoc obětem trestných činů
Zlínský kraj
– Na území Zlínského kraje probíhá od 1. srpna projekt Specializované komplexní poradenství obětem trestných činů. Projekt je podpořen ministerstvem spravedlnosti a na území kraje jsou do něj zapojeny dvě instituce – Občanská poradna STROP (Zlín, Dlouhá 2699, tel. 571 110 896) a Probační a mediační služba, středisko Zlín (Zlín, Dlouhé Díly 351, tel. 577 158 301, 577 222 580). Klientům, kteří se stali obětí trestného činu, nabídnou vyškolení poradci odbornou pomoc a podporu při řešení této obtížné životní situace. Pomoc spočívá nejen v psychické podpoře, ale také v konkrétních krocích, informacích o tom, na co má klient právo a jaké další úřady či instituce mu mohou v jeho situaci pomoci. Služby obou institucí jsou bezplatné, diskrétní a anonymní.

Povodí Moravy vyčistí Luhačovickou přehradu
Luhačovice
– Podnik Povodí Moravy chce v nejbližších letech Luhačovickou přehradu zcela vypustit a vytěžit z jejího dna přes 200.000 krychlových metrů usazenin, aby zabránil tvorbě sinic. Sedimenty obsahují značné množství dusíku a fosforu, což jsou látky, které mají na množení sinic rozhodující vliv. Vrstva nánosů v přehradě je až několik metrů silná. Postup bude takový, že na podzim roku 2009 se přehrada celá vypustí, usazeniny na dně se nechají přes zimu vymrznout a na jaře následujícího roku se odvezou. Na podzim by se pak přehrada opět napustila. Čištění přehrady je součástí rozsáhlého projektu odkanalizování obcí, který podporuje Zlínský kraj. Luhačovická přehrada se stavěla v letech 1913-1914 a 1922-1930. Hráz je v koruně dlouhá 240 metrů.

Děti pomáhají dětem
Zlínský kraj
– Charitativní akce Děti dětem, která chce pomoci sociálním a zdravotnickým zařízením na území jižní a jihovýchodní Moravy, pokračuje i v roce 2008. Odborná porota vybrala z výtvarné a literární soutěže celkem dvanáct obrázků a básní, které seřadila do speciálního kalendáře pro rok 2008. Každý měsíc je věnován jednomu zařízení, které se soustřeďuje na pomoc znevýhodněným či jakkoliv hendikepovaným dětem. Měsíc listopad je věnován Mateřské škole a Základní škole Kyjov. Chcete-li pomoci kyjovským dětem, číslo účtu je 218015918/0300, variabilní symbol je 811.

Čtenost článku: 571

<<zpět