zpravodajství

Zprávičky z kraje

30.06.2008 - redakce

Kudlovská nádrž se dočká vyčištění
Zlín
– Kudlovská nádrž v centru Zlína by se měla začít čistit příští rok na jaře. Na dně nádrže je totiž podle odhadů vrstva usazenin vysoká až jedenáct metrů, navíc není vyloučeno, že se v ní skrývá nevybuchlá munice z druhé světové války. Čištění nádrže přijde zlínskou radnici nejméně na deset milionů korun. Magistrát by rád část této sumy pokryl z evropských fondů. Kudlovská nádrž vznikla počátkem 30. let minulého století a sloužila k zachytávání sedimentů z Kudlovského potoka. Nádrž již přitom nebyla čištěna několik desítek let. Odborníci odhadují, že se v ní nachází až 10.000 krychlových metrů usazenin.

Kroměříž chce o třicet procent snížit úrazovost ve městě
Kroměříž
– V pořadí již třetí celostátní konference na téma Bezpečná škola se konala v prostorách Střední zdravotnické školy v Kroměříži. Odborníci se zabývali zejména protiúrazovou prevencí. Úrazy jsou totiž hlavní příčinou úmrtí českých dětí a mladých dospělých. Ročně zemře vinou úrazu 153 z nich. Snížit úrazovost a zajistit ve školách vyšší bezpečnost je smyslem mezinárodního projektu Bezpečná škola, který má v Kroměříži velmi dobré zázemí. Již v roce 2003 udělila Světová zdravotnická organizace Kroměříži jako prvnímu městu ve střední a východní Evropě titul Bezpečná komunita. Dlouhodobým cílem projektu Bezpečná komunita je snížit do roku 2015 počet úrazů v Kroměříži o 30 procent proti stavu z roku 2001.

Vesnicí roku je Lidečko
Lidečko
– Titulem Vesnice roku 2008 Zlínského kraje se může pyšnit Lidečko na Vsetínsku. Kromě Zlaté stuhy získá díky svému úspěchu celkem dva miliony korun od Zlínského kraje a ministerstva pro místní rozvoj. "Myslím, že se na našem kladném hodnocení promítl zejména čilý společenský život v obci a naše snaha udržovat zvyky a tradice," uvedl starosta Lidečka Vojtěch Ryza. Čtrnáctého ročníku soutěže se zúčastnilo 20 obcí. Další hlavní ocenění získaly obce Vysoké pole (zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí), Hostišová (bílou stuhu za činnost mládeže), Babice (modrou stuhu za společenský život), Ludslavice (oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu) a Valašská Bystřice (duhovou stuhu za Naději pro nový venkov).

Děti pomáhají dětem
Zlínský kraj
– Charitativní akce Děti dětem, která chce pomoci sociálním a zdravotnickým zařízením na území jižní a jihovýchodní Moravy, pokračuje i v roce 2008. Odborná porota vybrala z výtvarné a literární soutěže dvanáct obrázků a básní, které seřadila do speciálního kalendáře pro rok 2008. Každý měsíc je věnován jednomu zařízení, které se soustřeďuje na pomoc znevýhodněným či jakkoliv hendikepovaným dětem. Měsíc červenec je věnován Domovu se zdravotním postižením Velehrad. Chcete-li pomoci velehradskému domovu, číslo jeho účtu je 218015918/0300, variabilní symbol je 807.

Čtenost článku: 556

<<zpět