rozhovor

Nováková: Být hrdí nestačí, zahrady musejí žít

30.05.2008 - redakce

Eva Nováková, předsedkyně Klubu UNESCO Kroměříž.  |  foto: Miroslav Juráň

Oproti jiným zápisům na seznam UNESCO probíhal ten kroměřížský trochu netradičně. V čem byl rozdíl?
Většina zápisů do seznamu světového kulturního dědictví iniciují města a obce, v nichž tyto památky jsou. Kroměříž je ale unikátní v tom, že u nás vzešel impulz od občanského sdružení Klub UNESCO Kroměříž. Klub byl založen v roce 1991 čtyřmi osobami, a to Milanem Syručkem, Antonínem Pucharem, Antonínem Lukášem a Václavem Tomáškem a jeho hlavním cílem bylo právě zapsání historického zachovalého jádra města na seznam UNESCO. Na začátku ale nebylo vůbec zřejmé, co z kroměřížských památek na seznam přihlásit, protože podobných městských rezervací jsou ve světě zapsány stovky. V tom nám nakonec pomohl ředitel Památkového ústavu v Brně Zdeněk Novák, který přišel s myšlenkou komplexu zahrad a zámku.

V zahradách se každým rokem uskutečňuje spousta kulturních a společenských akcí. Není to na škodu, neničí se tím?
To určitě není. Památku je třeba opatrovat a věnovat jí péči. My jako občanské sdružení samozřejmě nemáme prostředky, abychom mohli v zahradách vysazovat květiny nebo opravovat zídky, ale zase máme jiné možnosti. Péče o památky totiž podle mě nemůže spočívat v tom, že se zakonzervují. Naší povinností je vnášet do nich život, aby lidé měli důvod památky navštěvovat. Nepůjdete přeci každý rok na prohlídku stejné památky. Ale když víte, že je tam krásný koncert nebo významná výstava, tak to je jiné. A právě proto jsme si vytkli za cíl vnášení života do zahrad a zámku.

Letos uplyne už deset let od zápisu na seznam světového kulturního dědictví. Které akce, jež pravidelně pořádáte, považujete za ty stěžejní?
Zahrady a zámek byly zapsány na seznam UNESCO v červnu, a proto jsme se rozhodli, že každý rok v tomto období budeme pořádat pro veřejnost Dny zahrad a zámku v Kroměříži. Začali jsme takzvanými zahradními slavnostmi, kdy jsme střídavě v Květné a Podzámecké zahradě dělali přehlídku místních souborů a divadel. A spousta lidí nám potvrdila, že to úplně jinak vypadá, když v zahradách hraje hudba nebo se tančí, než kdyby se procházeli prázdnými záhony. V létě pak děláme hudební festival Hudba v zahradách a zámku, kdy každý týden pořádáme jeden zajímavý koncert. Loni se nám navíc zadařila mimořádná věc, a to byla výstava Orbis Pictus, kterou navštívilo neuvěřitelných 25 tisíc návštěvníků.

Vy osobně jste aktivně pečovala o společenské dění v Kroměříži hned po revoluci. Jaké byly vaše první projekty?
V době, kdy jsem byla poslankyní ve Federálním shomáždění, schválila Česká republika základní listinu lidských práv a svobod, o kterou jsem se jako místopředsedkyně parlamentní komise pro lidská práva velmi zajímala. Při této práci jsem poznala spoustu zajímavých osob z této oblasti, a proto mě napadlo, že bychom v Klubu UNESCO mohli pořádat po dobu deseti let konference na téma výchovy k lidským právům. A to se nám také úspěšně podařilo. No a protože prvních deset let uplynulo jako voda, tak nyní už máme osmý ročník konferencí z další desetiletky na téma dobrovolnictví. Prostě se snažíme sledovat různé světové trendy a pokoušet se je u nás reflektovat.  (mij)

Čtenost článku: 1035

<<zpět