zpravodajství

Obce často přistupují k ekologickému vytápění objektů

28.04.2008 - redakce

Zlínský kraj – Měst a obcí, které využívají k vytápění spalování biomasy, ve Zlínském kraji neustále přibývá. Nejdále jsou s používáním ekologického tepla v obcích Hostětín a Roštín, kde je jím zásobována velká část tamních domácností, jednotlivé projekty jsou také například ve Zlíně nebo Vsetíně. "Kromě ekologického přínosu změny technologie vytápění jsou zde i ekonomické aspekty. Ceny biomasy jsou ve srovnání s jinými palivy, například plynem, nižší a dlouhodobě stabilnější," uvedl náměstek hejtmana Vojtěch Jurčík. Kraj chce například využívat biomasu v kotelně v domově důchodců v části Valašského Meziříčí Podlesí. Biomasa má nahradit uhlí, provozní náklady na vytápění budovy by se pak měly snížit až o desítky procent.
Ve Zlíně je na skládce Suchý důl fermentor, který vytváří z biomasy speciální kompost. "Ten pak spaluje zdejší teplárna ATEL. Teplárna navíc spaluje také skládkový plyn, který je ze Suchého dolu odváděn pomocí potrubí," uvedla mluvčí Zlína Marie Masaříková.
Ve Vsetíně je hned několik objektů, které jsou vytápěny z obnovitelných zdrojů. "Jsou to například některé školy a školky, budova městského úřadu, podnikatelský inkubátor Maštaliska nebo Hájenka na novém světě," prozradila mluvčí města Eva Stejskalová. Všechny tyto projekty byly podle ní sice finančně náročné, městu se ale podařilo na jejich realizaci získat finance z Evropské unie.
Bioenergetické centrum funguje již několik let v Roštíně na Kroměřížsku. Je na něj napojeno asi 85 procent domácností, které jsou teplovodním potrubím vytápěné spalováním slámy. Podobné zařízení je také v Hostětí na Uherskohradišťsku, to však využívá k vytápění dřevní štěpku. Ta je využívána také pro vytápění sídliště ve Slavičíně. Rekonstrukce tamní kotelny si vyžádala investici 48 milionů korun. (mij)

Čtenost článku: 590

<<zpět