téma měsíce

Sídliště volají po regeneraci, města s tím počítají

25.02.2008 - redakce

Rekonstrukce panelového domu na Jižních svazích.  |  foto: Ivo Hercík

Typické valašské dřevěnice či baťovské domky ve funkcionalistickém stylu jsou nedílnou součástí architektonického rázu zlínského regionu. Bydlení je pro většinu lidí jedním z nejdůležitějších aspektů kvalitního života a právě do vlastního obydlí investujeme obrovské finanční prostředky. Pro někoho je ideálem velký dům se zahradou, jiný může preferovat třeba menší byt. Socialistická etapa našich dějin však přišla se zcela novým prvkem, principem kolektivního bydlení. Za tímto účelem pak prakticky v každém větším městě republiky vyrůstaly mnohapatrové domy plné bytů, jejichž komplex označujeme jako sídliště.

V rámci zlínského regionu najdeme sídliště malá, střední i sídliště obrovská. V rozsáhlých komplexech budov s desítkami bytů bydlí v současné době ve Zlínském kraji na sto padesát tisíc lidí. Většina současných sídlišť ve Zlínském kraji pochází ze sedmdesátých či osmdesátých let, jejich postupná regenerace je tedy nevyhnutelná. Významným mezníkem pro regenerační aktivity se stal rok 2007, ve kterém byla naplánována další renovace většiny krajských sídlištních komplexů. Radnice se snaží pro zkrášlování svých sídlišť získat peníze z alternativních zdrojů státu i fondů Evropské unie.

Fenomén Jižní svahy

Název Jižní svahy patří největšímu sídlišti ve Zlíně, na kterém žije zhruba třicet tisíc obyvatel. To je počet lidí žijících v průměrném českém okresním městě. Sídliště Svahy je tedy jakýmsi skutečným městem ve městě, což ovšem přináší také řadu problémů a komplikací. Sídlištěm projíždí několik linek městské hromadné dopravy, lze tam najít restaurace či hospody i nákupní střediska. Na Jižních svazích působí také dvě základní školy a několik škol mateřských. Již před zhruba deseti lety se začalo s výstavbou centrálního parku, který se dnes rozkládá na ploše 11 hektarů. Město připravuje výstavbu dalších dětských hřišť i opravu chodníků. Největším problémem tohoto sídliště jsou parkovací plochy, kterých je v poměru k množství aut značný nedostatek. Postupně dochází k rekonstrukci jednotlivých domů, občas se objeví spor o architektonickou vhodnost některých úprav. Na regeneraci sídlišť město úspěšně čerpá i finanční příspěvky od ministerstva pro místní rozvoj.

Vsetín regeneruje
Vsetínská sídliště Rokytnice a Sychrov se také stala součástí regeneračních plánů tamější radnice. Na prvním sídlišti se nachází více než tisícovka bytů, jejichž renovace se plánuje již delší dobu. Vsetín chce na svých sídlištích postupně opravovat chodníky či dostavovat dětská hřiště. Celkové náklady na regeneraci Rokytnice se odhadují na 43 milionů korun, Sychrov si vyžádá milionů šedesát. Mimo to město postupně osazuje sídliště novými stromky či keři a věnuje se také rekonstrukci veřejného osvětlení.

Staroměstské obnovy
Renovační snahy jsou patrné také na Uherskohradišťsku. Například ve Starém Městě zahájili práce na úpravách sídliště Michalská již vloni, druhé sídliště nazvané Kopánky by se mělo dočkat startu regenerace v roce 2009. Podle vedení staroměstské radnice je situace na obou sídlištích velmi špatná. Kromě nedostatku parkovacích míst je nevyhovující i stav chodníků a komunikací, obnova by se měla týkat také veřejného osvětlení či výsadby zeleně. Sídliště Michalská, k jehož regeneraci dochází již v letošním roce, si vyžádá náklady zhruba deset milionů korun, téměř čtyřicet milionů se odhaduje pro Kopánky.

Starobylá Kroměříž vynakládá miliony
Největší městské sídliště Zachar v Kroměříži se již své regenerace dočkalo, nyní se chce tamní radnice věnovat dalším třem lokalitám, sídlišti Bělidla, Slovan a Oskol. Celý projekt je rozdělen na etapy, jejichž realizace do značné míry závisí na úspěšnosti čerpání dotací. Náklady jsou odhadovány na téměř padesát milionů korun, dvacet milionů již radnice vynaložila právě na sídliště Zachar. Obytným komplexům chybí parkovací místa, lidé si stěžují také na nedostatek zeleně a nedostatečně opravené chodníky. To vše se radnice chystá změnit v několika příštích letech.
Problémy se opakují
Většina krajských sídlišť se potýká s obdobnými problémy. V žebříčku jednoznačně vedou opravy chodníků, častým jevem je i nedostatek parkovacích ploch. Při renovačních projektech se většinou řeší také úpravy veřejného prostranství a městská zeleň. Do úprav svého sídliště se pouští také Chropyně na Kroměřížsku nebo město Rožnov pod Radhoštěm. Městské samosprávy v rámci regenerace sídlišť v posledních letech plánují také výstavbu cyklistických tras. Financování renovací je však náročné, města se proto nespoléhají jen na vlastní rozpočet, ale počítají také s evopskými fondy. (don)

Čtenost článku: 924

<<zpět