zpravodajství

Zimní měsíce jsou pro zvěř takzvaným obdobím nouze

31.12.2007 - redakce

Zlínský kraj – Období od listopadu do března bývá myslivci nazýváno dobou nouze. Ti se musí v tento čas postarat o potravu lesní zvěře. Krmelce navštěvují myslivci alespoň jedenkrát týdně. Hlavní je, aby v nich bylo dostatek kvalitního sena a jadrných krmiv.
Kvalitní krmivo je pro zvěř důležitým zdrojem vitamínů. Například srnčí zvěř je přikrmována letninou, jako je seno, které je dáváno do korýtek. Jadrné krmivo je předkládáno pouze v malých dávkách. Zajíci se přikrmují jen pokud je větší zima a vysoká vrstva sněhu. Těm se podává také medikované krmení, které snižuje možnost různého onemocnění. Pro bažanty a koroptve je pak nutné připravit zásypy krmení.
Podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Zlín Františka Libosvára jsou myslivci na zimu dobře připraveni. "Zima se zatím moc neukázala, takže jsme zatím moc přikrmovat nemuseli. Nikdo ale neví, jestli se neobjeví znenadání jako před dvěma lety. Obecně lze ale konstatovat, že kvalita péče o zvěř vzrůstá," uvedl Libosvár.
Na zajištění dobrého zdravotního stavu se podílí také Zlínský kraj. Ten nedávno odhlasoval poskytnutí čtyř stotisícových dotací pro okresní myslivecké spolky Kroměříže, Vsetína, Uherského Hradiště a Zlína. Ze získaných peněz nakoupí myslivecké spolky medikované krmivo, které rozdělí mezi uživatele jednotlivých honiteb, ti se budou částečně spolupodílet na financování zdravotního ošetření zvěře ve svých revírech.
Podle výsledků výzkumů, které potvrdila i státní veterinární správa, je dokázáno , že pravidelné podávání léčiv snižuje výskyt organismů parazitujících na lesní zvěři. (mij)

Čtenost článku: 1387

<<zpět