zpravodajství

Zprávičky z kraje

03.12.2007 - redakce

Obchvat Bánova začne růst příští rok
Bánov
– Obchvat Bánova, který přijde Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na 700 milionů korun, začnou stavbaři stavět příští rok. Postaven bude v roce 2010. Po jeho dokončení se bude silnice I/50 téměř na celém území Zlínského kraje vyhýbat městům a obcím. Stavba bude rozdělena na dvě etapy. První zahrnuje výstavbu křižovatky před obcí s odbočením na budoucí obchvat, druhá pak obchvat samotný. Na první část už požadálo ŘSD o stavební povolení, které by mělo dostat příští rok v březnu. Obchvat Bánova vyřeší komplikovanou situaci, která v obci kvůli komunikaci panuje. Každý den Bánovem projede několik stovek kamionů, které míří na Slovensko nebo naopak z východu do České republiky.


Vatra se bude modernizovat
Vsetín
– Vsetínské kino Vatra chce v příštím roce využít finance ze Státního fondu kinematografie, který vedle podpory filmové tvorby dává městům i provozovatelům kin prostředky na zlepšení komfortu diváků. Díky penězům z fondu by chtěla radnice zrekonstruovat topení a klimatizaci. Hlučnost současného topení je totiž tak vysoká, že nemůže být v provozu v době promítání. Znamená to, že pracovnice v zimních měsících nejprve kino vytopí a v době promítání je vypnou. Diváci tak někdy začínají sledovat film v tričku a na jeho konci se už musí přiodít. V létě pak zase nefunguje podle současných požadavků klimatizace. Dále by se měla dočkat výměny za komfortnější nepříliš pohodlná sedadla.


Zlín odbahní nádrž v centru města
Zlín
– Kudlovská přehrada v centru Zlína bude zbavena bahna a usazenin. Ty v současné době tvoří na dně přehrady vrstvu tlustou místy až jedenáct metrů. V nádrži navíc mohou být i zbytky munice z druhé světové války. Tu do nádrže údajně vhodili němečtí vojáci v roce 1945. Nádrž vznikla na začátku 30. let minulého století a sloužila hlavně k zachycování sedimentů z Kudlovského potoka. Vodní plocha se využívala také jako zdroj požární vody, napájela i městské kašny. Nádrž nyní slouží k rybolovu, podle ekologů v ní žijí i chránění živočichové.


Kroměřížské gymnázium objevuje nové trendy v turistice
Kroměříž
– Gymnázium Kroměříž vypracovalo v rámci hodin biologie a německého jazyka projekt, který se zabývá ekoturistikou ve Zlínském kraji. V rámci projektu se žáci snaží najít místa, která by mohla být zajímavá pro německé studenty, pro něž připravuje škola v rámci výměnných pobytů asi týdenní program. Cílem prvni ekoturistické exkurze byla valašská obec Hostětín. V katastru obce je vidět celá řada ekologických projektů, například pasivní dům s neobvyklým řešením tepelné izolace, kořenová čistička nebo opravená sušírna ovoce z počátku 19. století. Se všemi stavbami se studenti v asi tříhodinové prohlídce seznámili. Škola nyní chce prezentovat tento projekt v německém jazyce, což bude především náplní práce žáků, kteří se příští rok zúčastní reciproční návštěvy Gymnázia v Bad Urachu.

Čtenost článku: 1226

<<zpět