sport

Fotbalová akademie zásobuje talenty prvoligové áčko

22.03.2007 - redakce

Uherské Hradiště – V největšího dodavatele hráčů do prvoligového A týmu se proměnila Fotbalová akademie 1. FC Slovácko. Kúdela, Šturma, Lysoněk nebo třeba Filipský jsou důkazem, že uherskohradišťský klub se může o svou mládež opřít.
V současnosti je ve fotbalové akademii 350 hráčů, od mladších žáků až po starší dorost. "Sport mají skloubený se školou, akademie není jen o fotbale. Děti se k nám hlásí až od Brna nebo Hodonína," prozradil šéf Fotbalové akademie 1. FC Slovácko Petr Pojezný. Podle něj jde v případě talentovaných hráčů o výbornou volbu. "U nás je o ně postarané, ať z hlediska výuky nebo sportu. Pro rodiče je zase dobré, že mají děti blízko a ty přitom pracují na své fotbalové kariéře," tvrdí Pojezný.
Samotné Slovácko prochází hlubokou finanční krizí a proto není schopné nakoupit hotové posily. Kvalitní mládež se mu teď velice hodí. "Dříve jsme posouvali z akademie do áčka jednoho až dva hráče za rok. Teď jde o hotový úprk našich svěřenců do první ligy," konstatoval šéf akademie.
Velké problémy prvoligového týmu ale komplikují život i akademii. "Finančně jsme na tom dobře, nejsme totiž závislí na klubu. Nás dotuje Nadace Děti – kultura - sport a město Uherské Hradiště, aktuálně také jednáme o podpoře Zlínského kraje. Větším problémem je to, že naši mladíci vnímají problémy A mužstva, které berou jako naději zahrát si první ligu. Jenže áčko je ohrožené sestupem, a tak v tom mají zmatek," pojmenoval hlavní problém Pojezný.
Obavy z přetrvávajících problémů seniorského mužstva už mají i trenéři akademie. Ti dokonce zaslali majiteli klubu Janu Řezníkovi otevřený dopis, ve kterém se neskrývají s obavami o budoucnost celého klubu. "Akademie je přeci jen součástí klubu. Když se mužská část položí, bude to tak velká lavina, která může smést i akademii," obává se trenér staršího dorostu Jiří Dekař. (dvo)

Čtenost článku: 1596

<<zpět