zpravodajství

Přísnější režim na hranicích nebude

01.02.2007 - redakce

Zlín - Přísnější režim na česko-slovenské hranici, kterého se v souvislosti s údajnou nepřipraveností Slovenska na vstup do schengenského prostoru obává řada lidí žijících v pohraničí, s největší pravděpodobností nehrozí. Slovensko na přípravách pro vstup do zóny s volným pohybem osob intenzivně pracuje, podle ministra zahraničí Jána Kubiša vše stihne včas.
Rozšíření schengenského prostoru o nové členské země schválily loni v prosinci státy Evropské unie. Jedinou podmínkou je, aby byly technicky připraveny. Do zóny volného pohybu osob, kam nyní patří 15 zemí, mají všechny nové členské státy Evropské unie vstoupit již na konci letošního roku. Na hranicích mezi jednotlivými státy uvnitř schengenského prostoru neexistují kontroly, o to důkladněji proto musejí být zabezpečeny hranice států, které leží na jeho okraji.
V případě Slovenska jde o takřka stokilometrovou hranici s Ukrajinou. Pokud by Slovensko přípravy nestihlo včas a nebylo by tak do schengenského prostoru začleněno současně s Českou republikou, vnějším okrajem by se stala česko-slovenská hranice. Slovensko si ale něco podobného nepřipouští. Tamní ministr vnitra Robert Kaliňák podepsal smlouvu s firmou, která odpovídajícím způsobem zabezpečí hranici s Ukrajinou. Společnost, která uspěla ve výběrovém řízení, vybuduje na hranicích senzory pohybu či dálkově řízené kamerové systémy. Celkové náklady na zřízení elektronického střežení hranice činí bezmála miliardu slovenských korun. Kromě toho musí Slovensko vyřešit systém kontrol na bratislavském letišti či organizaci přístupů k hraničním přechodům.
V případě, že by se nakonec stalo schengenskou hranicí na přechodnou dobu moravsko-slovenské pomezí, platil by zde stejný režim, jako je například na hranicích s Německem. Samotných obyvatel v pohraničí by se tak změny dotkly jen velmi málo. Podobnou situaci by muselo navíc řešit i Polsko a Maďarsko.(nej)

Čtenost článku: 721

<<zpět