zpravodajství

Domácnosti si připlatí za vodu a elektřinu, plyn zlevní

02.01.2007 - redakce

Zlín – Hlouběji do kapsy budou muset příští rok sáhnout obyvatelé Zlínského kraje. Více zaplatí za vodu a elektřinu, pouze plyn bude mírně levnější.
Vyšší ceny vodného a stočného oznámily všechny vodárenské společnosti v kraji, nárůst se pohybuje od 5 do 13 procent. Nejvíce zaplatí za metr krychlový odebrané vody lidé v Otrokovicích, celkem 60,45 Kč. Obyvatelé ostatních měst a obcí na Zlínsku budou platit 50,33 Kč. Vyšší cena v Otrokovicích je způsobena vyšším stočným. Obdobně tomu bylo již i v loňském roce.
Na Vsetínsku jsou ceny stanoveny na 48,51 Kč, v okresu Uherské Hradiště 51,14 Kč a na Kroměřížsku na 49,95 Kč.
Nárůst cen vysvětlují vodárenské společnosti vyššími náklady způsobenými stoupajícími cenami energií a také surové vody. Na Vsetínsku se k tomu navíc přidává provoz nových vodohospodářských zařízení, která vznikla například realizací velkého vodohospodářského projektu Čistá řeka Bečva.
Vyšší ceny vody by ale neměly domácnosti v roce 2007 příliš zatížit. Podle odhadu Zlínské vodárenské, která provozuje vodárenskou infrastrukturu na Zlínsku, zaplatí čtyřčlenná rodina měsíčně přibližně o 70 korun více. Vyšší platby budou mít domácnosti v kraji i za elektřinu. Společnost E.ON, která zásobuje i celý Jihomoravský kraj, zvedne ceny o 8,7 procenta. Dobrou zprávu má naopak pro své odběratele Jihomoravská plynárenská, která zásobuje mimo jiné i Zlínský kraj. Domácnosti zaplatí o 4,5 procenta méně. Domácnosti s největší spotřebou, tedy ty, které plynem topí, mohou za rok ušetřit až 1200 korun. Snížení ceny umožnil posilující kurz koruny a také levnější ropa. Ceny plynu se ale mění každého čtvrt roku, takže již na jaře může být vše jinak. (nej)

Čtenost článku: 904

<<zpět