zpravodajství

Většina velkých měst omezí výdaje

02.01.2007 - redakce

Zlín – Většina velkých měst v roce 2007 omezí výdaje. Důvodem jsou rozsáhlé investice v předchozích letech, nové vedení radnic chce také získat čas na stanovení priorit a přípravu projektů, na které mohou získat podporu z Evropské unie. Výjimku představuje Vsetín, který letos bude investovat stovky milionů korun. Větší kapitálové výdaje čekají i krajské město, peníze ale poputují hlavně na dokončení již zahájených projektů.
Za projektový označuje rok 2007 radnice ve Valašském Meziříčí. "Zaměříme se na přípravu studií a projektů. Investiční činnost bychom chtěli obnovit v roce 2008," uvedl starosta Jiří Částečka. Město chce sestavit rozpočet ve výši asi 433 milionů korun, vedoucí odborů ale žádají o 130 milionů korun více. To je ale pro radnici nepřijatelné. "Budeme šetřit, kde to jen půjde," dodal starosta města.
Omezení běžných i kapitálových výdajů čeká také Uherské Hradiště. Na investice by mělo směřovat asi 100 až 150 milionů korun. Město totiž v poslední době výrazně investovalo, hlavně do přestavby bývalých kasáren v centru města. K největším investicím bude patřit rekonstrukce Základní školy Větrná či úpravy pohřebiště v Mařaticích. Investičně skromnější výhled má i kroměřížská radnice. Musí se totiž zaměřit na snižování dluhu za dosavadní investice.
Vsetín má naopak rozsáhlé plány. Chce realizovat stavbu logistického centra odpadů, které vznikne v areálu průmyslové zóny Bobr-ky. Investice se bude pohybovat kolem 200 milionů korun. Kromě toho město připravuje i další menší investice, celkem počítá s investicemi ve výši 325 milionů korun. Velké kapitálové výdaje bude mít i Zlín, je to ale způsobeno dokončováním rozpracovaných investic. Za poslední čtyři roky město investovalo asi 1,5 miliardy korun. (nej)

Čtenost článku: 833

<<zpět