zpravodajství

Řeky Bečva a Olšava jsou nyní čistší

27.10.2006 - redakce

Zlín - Dva velké vodohospodářské projekty s významným ekologickým přínosem se podařilo letos a vloni realizovat ve Zlínském kraji. Jde o akci Čistá řeka Bečva, která vyřešila problém s odpadními vodami na území části Vsetínska, a o dokončení kanalizace v Kunovicích. Zatímco na Vsetínsku stavbaři končí v těchto dnech, v Kunovicích práce završili na konci loňského roku.

Práce na projektu Čistá řeka Bečva zahájilo Sdružení obcí mikroregionu Vsetínsko na jaře loňského roku. Celkové investiční náklady jsou asi miliarda korun. Celkem vzniklo 152 kilometrů kanalizace a dvě čističky odpadních vod. Několik dalších pak stavbaři modernizovali a rekonstruovali.

Do akce, kterou výrazně podpořila Evropská unie, se zapojilo 15 měst a obcí, v nichž žije takřka čtvrtina všech obyvatel Zlínského kraje. Podle ekologů se přitom přínos projektu projeví i v jiných regionech České republiky, například v Olomouckém kraji. Část tamních obcí je totiž zásobována pitnou vodou z území, které je nyní odkanalizováno.

Kunovice za dokončení kanalizace a napojení na čističku odpadních vod v Uherském Hradišti zaplatily přes 127 milionů korun. Jde o největší investiční akci v dějinách města, na kterou radnice získala dotaci od ministerstva zemědělství. Vzniklo deset kilometrů stok či 14 čerpacích stanic a dalších zařízení. Před dokončením akce přitom splašky končily v řece Olšavě. Město tak patřilo k největším znečišťovatelům povrchových vod v České republice.

Velký vodohospodářský projekt za více než půl miliardy korun se připravuje i na Zlínsku. Měl by vyřešit odkanalizování všech sídel nad 2000 obyvatel. Podmínkou realizace projektu, jehož záměr schválilo ministerstvo zemědělství, je přidělení dotace z Evropské unie. Brusel ale s podporou otálí.

Podle Českého statistického úřadu bylo v roce 2005 ve Zlínském kraji napojeno na kanalizace asi 80 procent obyvatel, což je nad průměrem České republiky. Centrálního čištění před vypuštěním do potoků a řek se ale dočkají splašky jen od asi dvou třetin obyvatel v kraji.

Čtenost článku: 1033

<<zpět