zpravodajství

Barokní kostel v Kroměříži se dočká nových zvonů

27.10.2006 - redakce

Kroměříž - Ve věžích kostela svatého Jana Křtitele v Kroměříži, který představuje stavitelství vrcholného baroka na Moravě, se po mnoha letech zřejmě znovu rozezní tři zvony. Nyní je ze tří věží zvonem obsazena pouze jedna, věřícím se ale podařilo shromáždit peníze na zakoupení zbývajících zvonů. Zvony ponesou jména Josef a Zdislava.

Jeden z chybějících zvonů zničil před více než 200 lety požár, druhý pak zmizel za války. Na nové zvony přispívaly hlavně řádové sestry, vypomohly ale i obyvatelé města. Přesnou částku, která se podařila vybrat, organizátoři sbírky nesdělili, podle nich to ale jako základ na pořízení zvonů stačí.

Kostel sv. Jana Křtitele na Masarykově náměstí má původ v raném středověku. V 17. století ho olomoucký biskup věnoval řádu piaristů, kteří ho užívali až do roku 1737. V letech 1741 až 1768 byla na jeho místě postavena nová stavba podle projektu Ignáce Josefa Cyraniho z Bolleshausu.

Na území města jsou další tři kostely, z toho jeden pravoslavný, a několik kaplí. Kostel sv. Jana Křtitele je ale dominantou kroměřížské církevní architektury.

Čtenost článku: 1005

<<zpět