téma měsíce

Valašské muzeum láká návštěvníky již desítky let

25.09.2006 - redakce

Valašská dědina. | foto: archiv VMP

Není příliš mnoho turistických lokalit ve Zlínském kraji, která lze navštěvovat po celý rok. Jednou z nich je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Právě nyní je unikátní areál muzea pro mnohé návštěvníky nejkrásnější. Začíná totiž zářit podzimními barvami, doplněnými typickou valašskou architekturou.

Myšlenka na vznik muzea patřila potulnému malíři porcelánu, fotografovi a grafikovi Bohumíru Jaroňkovi, který v roce 1895 navštívil v Praze národopisnou výstavu, jejíž nejobdivovanější částí byla "výstavní dědina" s valašskou osadou, jak ji navrhl architekt Dušan Jurkovič. Přestože k výstavbě muzea jako takového došlo až několik let po válce, byl na základě této zkušenosti v roce 1913 předložen jeho první projekt. V roce 1925 se pak v areálu nově vzniklého muzea v přírodě konal první valašský folklorní festival Valašský rok.

Pod muzeum spadají tři samostatné areály.
Dřevěné městečko, které je nejstarším z nich, bylo poprvé otevřeno veřejnosti již v polovině dvacátých let minulého století. Byly do něj přeneseny domy z rožnovského náměstí, k nim byl později přistaven kostel podle vzoru kostela ve Větřkovicích a kopie fojtství z Velkých Karlovic. Doplňky obytných staveb tvoří hospodářská stavení, zvonice, studny. V Dřevěném městečku se od února do prosince konají různé lidové slavnosti připomínající zvyky a tradice obyvatel tohoto regionu. V 60. letech 20. století došlo k realizaci druhého areálu muzea, Valašské dědiny, která se stala věrnou a pravdivou kopií modelu původní dědiny čítající kolem 40 objektů. Mlýnská dolina, třetí areál muzea, byla zpřístupněna veřejnosti až v roce 1982 a představuje technologie mlýnářských, pilařských, hamernických a valchářských prací. Valašské muzeum v přírodě obhospodařuje také oblíbený areál staveb na Pustevnách.

Areál je také místem různých tematických výstav.
Návštěvníci tak mohou zhlédnout například stálou expozici kočárků a veteránů nebo výstavu moravských, slezských a slovenských řezbářských prací. Valašské muzeum v přírodě je také vydavatelem různých publikací, jako například Rožnovský malovaný porcelán, Lidová strava na Valašsku nebo Bříza a březové proutí v tradiční lidové kultuře. Klasickými muzejními artikly jsou sbírkové fondy, které v současné době obsahují 126 000 předmětů a desítky tisíc dokumentárních a studijních fotografií. Ve sbírkách tak můžeme najít kolekce lidového nábytku, oděvní a textilní součásti, lidové plastiky a obrazy, porcelán nebo lidové hudební nástroje. Místem připomenutí života a díla významných osobností regionu je hřbitov nazvaný Valašský slavín. Myšlenka na realizaci hřbitova vznikla v šedesátých letech minulého století. Valašský slavín se tedy nachází v blízkosti kostela sv. Anny v areálu Dřevěného městečka. Valašské muzeum v přírodě nabízí svým návštěvníkům také řadu míst pro občerstvení a příležitost k nákupu upomínkových předmětů, jako jsou například pamětní medaile, mince, knihy o Valašsku, modrotisky, keramika nebo slivovice. V areálu Dřevěného městečka je také možno uzavřít občanský sňatek. Vstupné se pohybuje kolem 50 Kč v závislosti na zvolené trase, rodiny s dětmi, důchodci nebo tělesně postižení mohou využít dalších slev. Více formací naleznete na www.vmp.cz

Čtenost článku: 1281

<<zpět