zpravodajství

Stavba R49 začne zřejmě příští rok

25.09.2006 - redakce

Zlín – Výstavba prvního úseku rychlostní komunikace číslo 49 mezi Hulínem a Fryštákem začne zřejmě v příštím roce. Stavba má zásadně vylepšit dopravní infrastrukturu v regionu a propojit českou a slovenskou dálniční síť, a to od Hulína až po slovenskou Povážskou Bystricu. Náklady na 17 kilometrů prvního úseku odhaduje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na 6, 9 miliardy korun. V rámci přípravy této části trasy již například kraj dopředu po vzájemné dohodě vykoupil nemovitosti od lidí ve Fryštáku. Ze Zlína povede k silnici přivaděč, čímž krajské město získá napojení na dálniční síť. Podle ŘSD to ale bude až v roce 2010. O dalších etapách výstavby silnice se nyní jedná.

Silnice R49 začne sjezdem z budoucí dálnice D1 u Hulína. Široká bude 24,5 metru a umožní jízdu rychlostí až 120 kilometrů v hodině. Podle odborníků by po ní mělo denně projet asi 15 tisíc automobilů. Z rychlostní trasy povede přivaděč do Zlína, a to fryštáckým údolím, kolem ulice Sokolovská a čtvrtí Zálešná s napojením na silnici I. Třídy u supermarketu ve východní části Zlína. Zde již příprava stavby započala, probíhá demolice objektů, které budou muset silnici ustoupit. Náklady na tuto připojovací komunikaci mají být několik stovek milionů korun.

Další etapy budou, především z technického hlediska, složitější. Navíc lidé z některých měst a obcí začali zpochybňovat současnou trasu a její podobu. Třeba obyvatelé Vizovic a části okolí se domnívají, že silnice naruší přírodu. Navrhují proto výstavbu tunelů. Hejtman Libor Lukáš uvedl, že kraj chce hledat kompromisy tak, aby umístění stavby do hustě osídleného území v hornaté části kraje bylo co nejšetrnější. Proto vznikla komise, která bude platformou pro komunikaci a hledání řešení v komplikovaných úsecích.

Plánovaná silnice z Hulína až na hranice se Slovenskem měří asi 70 kilometrů. Na hranicích na ni má navázat slovenská komunikace R6. Vytvoří se tak druhé propojení dálničního typu mezi Českou republikou a Slovenskem. Podle původních odhadů by měla být celá komunikace R49 dokončena v roce 2015. Podle ministerstva dopravy jde o silnici, která patří k prioritám dopravního systému země a je připravena k financování z Evropské unie v letech 2007 až 2013. Pro Zlínský kraj znamená realizace tohoto napojení do průmyslové oblasti Pováží také otevření nových příležitostí pro místní podniky, zlepšení zaměstnanosti a související hospodářský růst.

Čtenost článku: 1061

<<zpět