zpravodajství

Zprávičky z kraje

25.09.2006 - redakce

 • Cimburk opravují také cizinci
  Koryčany - Čilý stavební ruch panuje na zřícenině hradu Cimburku u Koryčan. Na tamní historické památce se opět koná takzvaný workcamp, do kterého se sjeli dobrovolníci ze tří kontinentů. Mladí lidé z Kanady, Japonska nebo Ukrajiny pomáhají především při pomocných restaurátorských pracích a také se částečně podílejí na archeologickém výzkumu. Hlavní náplní letošního pracovního tábora je konzervace hradní kaple.

 • Bývalí mukli vzpomínali na kamarády
  Svatý Hostýn - Na své přátele, kolegy či příbuzné, kteří přišli o život k komunistických věznicích bývalého Československa, si počátkem září na Svatém Hostýně vzpomněly stovky lidí. Už počtrnácté se tak totiž u památníku obětí komunistického režimu konalo setkání politických vězňů, kteří byli určeni k likvidaci, a přesto se jim podařilo přežít. Uctili tak památku těch, kteří byli v pracovních lágrech utýráni. Jako součást vzpomínek se sloužila i slavnostní mše svatá, kterou celebroval opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný.

 • Klíšťová encefalitida už dorazila i do Zlínského kraje
  Uherskohradišťsko - Přestože patří Zlínský kraj mezi lokality s nejmenším výskytem nakažených klíšťat, objevily se počátkem září letošní první dva případy lidí nakažených klíšťovou encefalitidou. Nemocní lidé z Uherskohradišťska proto skončili na infekčním oddělení v nemocnici. V celé republice se oproti loňsku zvýšil počet nakažených až o polovinu. Odborníci proto upozorňují na rizika nákazy. Při vycházce do přírody by si lidé měli oblékat vhodný přiléhavý oděv a používat repelenty. Po návratu by měla následovat důkladná prohlídka.

 • Absolventi zvýšili po prázdninách v kraji míru nezaměstnanosti
  Zlínský kraj - O tradiční poprázdninové zvýšení míry nezaměstnanosti se opět postarali absolventi středních škol a odborných učilišť. Těm totiž skončilo chráněné období a ti, kteří práci nesehnali, se měli přihlásit na Úřad práce. Jen do konce srpna tak učinilo celkem 971 absolventů. Míra nezaměstnanosti ve Zlínském kraji tak vzrostla o celé jedno procento, když dosáhla hodnoty 8,22%. Na konci měsíce srpna úřady práce Zlínského kraje evidovaly celkem 26 380 uchazečů o zaměstnání. Na konci července přitom úřady práce evidovaly 3 991 volných pracovních míst, na konci srpna již 4 304.

 • Bystřice má pomník napoleonským vojákům
  Bystřice pod Hostýnem - Památník obětem slavné Napoleonovy bitvy u Slavkova postavili v Bystřici pod Hostýnem členové tamní Asociace 8. historického pluku francouzské řadové pěchoty z Buchlovic. Památník má připomenout, že v bystřickém lazaretu zemřely desítky zraněných vojáků. Ti pak byli pochováni do společného hrobu v místech starého bystřického hřbitova.

Čtenost článku: 620

<<zpět