zpravodajství

Moravsko-slovenské pohraničí žije i léta po rozdělení

27.08.2006 - redakce

Velká Javořina – Tradičního setkání Čechů a Slováků se na přelomu prázdninových měsíců na vrcholu Velké Javořiny na česko-slovenském pomezí zúčastnily desítky lidí. Stejně jako v minulých letech se akce nesla v duchu vzpomínek na léta, kdy obě republiky tvořily jeden suverénní stát. Právě na rozdělení Česka a Slovenska doplatily nejvíce lidé v příhraničních oblastech. Například ve Strání, které leží přímo pod Velkou Javořinou, přišla kvůli rozdělení republiky o práci téměř polovina obyvatel, kteří pracovali především v menších slovenských průmyslových podnicích.

Kritická situace se projevuje ještě dnes. Lidé totiž musejí dojíždět za prací do vzdálených měst ve vnitrozemí. Vstávání před rozbřeskem a příjezd domů ve večerních hodinách proto nejsou žádnou výjimkou.

Na slovenskou stranu lidé zajíždějí z moravské strany hranic spíše na levnější nákupy do blízkého Léskové či Nového Města nad Váhom. Velmi populární jsou mezi obyvateli příhraničí nákupy levnějších zahraničních zájezdů u slovenských cestovních kanceláří nebo nákupy společenského oblečení. Často si vozí ze Slovenska také čerstvou zeleninu. O mnoho méně se v současnosti uzavírá vzájemných manželských svazků. Děti, které rodiče vychovávají, ale umí i česky i slovensky a hovořit oběma řečmi berou jako samozřejmost.

Na dobu, kdy obě republiky neměly mezi sebou hranici, vzpomíná většina obyvatel příhraničí s nostalgií. "Dříve tu zajížděly i pravidelné autobusové spoje ze Slovenska, jezdili jsme tam velmi často. Teď už ten kontakt tak častý není. Je to škoda," řekla Anežka Halodová ze Strání.

Čtenost článku: 874

<<zpět