zpravodajství

Špičková knihovna vyroste ve Zlíně

19.07.2006 - redakce

Zlín - K oživení kongresové turistiky a urychlení rozvoje vysokého školství ve Zlíně přispěje společný projekt zlínského magistrátu a Univerzity Tomáše Bati. Jde o stavbu kongresového a univerzitního centra na místě někdejších Masarykových škol ve středu města. Celkové náklady na vybudování komplexu se pohybují kolem miliardy korun. Univerzita dokončí svou část na konci příštího roku, město pak bude finišovat zřejmě o rok později. Autorkou návrhu je architektka a zlínská rodačka Eva Jiřičná.

V univerzitním centru bude především knihovna se špičkovým technologickým vybavením. Právě knihovna je přitom podle rektora Petra Sáhy základním kamenem každé univerzity. "Kapacita naší knihovny se stává nedostatečnou," uvedla kancléřka zlínské univerzity Andrea Kadlčíková. Současná knihovna ročně vyřídí asi 30.000 výpůjček, disponuje více než 33.000 knihami a periodiky a téměř 4000 ostatních dokumentů. Univerzita měla v uplynulém akademickém roce více než 8400 studentů. Co do počtu studentů se tak zlínská univerzita řadí zhruba do středu tabulky všech vysokých veřejných škol v České republice.

Kongresové centrum by podle záměru města mělo pomoci oživit kongresovou turistiku v regionu. Právě ta by se mohla podle odborníků, kteří pro Zlín zpracovávají projekt rozvoje cestovního ruchu, stát jedním z lákadel města. Náměstkyně primátora Irena Ondrová uvedla, že městu citelně chybí velký sál, kde by se mohly konat významné kongresy. Jde ale o problém celého Zlínského kraje, v němž bylo na konci loňského roku podle Českého statistického úřadu jen 13 zařízení s možností pořádání kongresů. Menší počet byl jen v dalších čtyřech krajích.

V kongresovém centru bude navíc sídlit Filharmonie Bohuslava Martinů a krajská galerie. Město počítá i s tím, že v komplexu vznikne i hotel s nadstandardními službami, který vybuduje soukromý investor. I v tomto ohledu kraj za průměrem republiky zaostává. Dosud zde například neexistuje hotel s pěti hvězdičkami, čtyřmi se pak může pochlubit zhruba desítka zařízení.

Čtenost článku: 802

<<zpět