zpravodajství

Neslyšící budou komunikovat přes webovou kameru

19.07.2006 - redakce

Valašské Meziříčí - Dosud nevídaným způsobem začnou od srpna komunikovat úředníci na valašskomeziříčské radnici s neslyšícími spoluobčany. Ve vzájemném rozhovoru jim pomůže malá kamera a on-line internetové spojení s překladatelem znakové řeči. Neslyšící klient se posadí před webovou kameru a ve znakové řeči sdělí svůj požadavek vůči úřadu či instituci. Obraz doputuje po internetu k tlumočníkovi v Ostravě, který zprostředkuje komunikaci mezi oběma stranami.

Projekt je součástí programu s názvem Pro plný život. Kromě školy pro neslyšící se na něm podílejí například úřady práce ve Vsetíně a Ostravě, Ostravská univerzita a Česká unie neslyšících. Použití webové kamery představuje organizačně, technicky i finančně jednodušší řešení, než kdyby se úředníci a zdravotníci měli učit znakovou řeč. "Zlepší se také dostupnost našeho úřadu a v konečném důsledku i kvalita života neslyšících občanů," míní starosta Valašského Meziříčí Jiří Kubeša.

Ve městě i okolí žije početná skupina lidí s tímto zdravotním postižením. Jednání s nimi bývá dosti složité. Je nutné přizvat k němu tlumočníka, který nemusí být právě k dispozici. Většina neslyšících proto na úřad vůbec nejde. Často tak riskují uplynutí různých lhůt a z toho vyplývající sankce.

Čtenost článku: 1136

<<zpět