zpravodajství

Sesuvy napáchaly škody

26.05.2006 - redakce

Zlínský kraj - Deště a záplavy, které postihly také Zlínský kraj, způsobily v regionu četné sesuvy půdy. V důsledku toho vznikly značné škody, především na komunikacích. Kraj, který spravuje silnice druhé a třetí třídy, odhadl škody na 36 milionů korun. Ředitelství silnic a dálnic, do jehož kompetence spadají cesty první třídy, pak následky odhadlo na 40 milionů korun.

Vydatné dešťové srážky a tající sníh poškodily například cestu u Březůvek, kde se škoda vyšplhala na pět milionů korun, obdobná situace byla u silnice mezi Petrůvkou a Luhačovicemi.

Voda poškozovala například mostní konstrukce, ničila odvodnění či deformovala vozovky. Mezi Luhačovicemi a Uherským Brodem se dokonce část komunikace propadla a cesta musela být dočasně uzavřena.

Sesuvy ale komplikovaly situaci i na místních komunikacích v majetku měst a obcí, například ve Vápenicích či Zádveřicích voda část silnic zcela odplavila. Na mnoha místech pak nečistoty zanesly silniční příkopy a ucpaly kanalizaci.

Promáčená půda a sesuvy ale páchaly v regionu škody ještě po skončení povodní. Na konci dubna například sesuv roztrhl plynovod u Lípy. Na místě museli zasahovat hasiči, havárie ale nakonec nikoho neohrozila.

Silnice ve Zlínském kraji přitom již tak dost utrpěly dlouhou a tuhou zimou. Silničáři škody odhadli na zhruba 140 milionů korun. Kraj tak bude muset zřejmě odložit některé připravené investice do silnic a ušetřené peníze použít na odstraňování škod po zimním období a jarních záplavách.

Čtenost článku: 842

<<zpět