zpravodajství

Zprávičky z kraje

26.05.2006 - redakce

  • Ochránci zřídí nová centra - Vsetínsko - Tři informační centra v různých částech Vsetínska otevřou do začátku letních prázdnin meziříčští ochránci přírody. Kromě poskytování praktických informací a rad hodlají mezi pěšími i cyklisty propagovat turistiku, šetrnou vůči přírodě. Všechna "ička" vzniknou v rámci projektu Valašského centra pro udržitelný rozvoj, finančně podporovaného Evropskou unií.
    "První informační centrum mělo premiéru v Pulčíně, který je místní částí obce Francova Lhota," uvedl jednatel ochránců přírody Milan Orálek. V bývalé škole, jež je déle než dvacet let mimo provoz, bude s centrem působit galerie.
    Tam se také konala vernisáž výstavy kreseb a maleb na dřevě, zobrazujících velké šelmy v Beskydech. Jejich autorem je bývalý pracovník ostravské zoo a velký znalec přírody Ludvík Kunc. "Kromě výstav chceme v centru ve spolupráci s občanským sdružením Vesničko má milená pořádat dny lidových řemesel," prozradil Milan Orálek.
  • Město bude rušit dětská hřiště - Uherské Hradiště - Obsáhlý materiál s názvem Koncepce regenerace dětských hřišť na území města schválilo uherskohradišťské městské zastupitelstvo. Zastupitele k tomuto kroku donutilo zpřísnění bezpečnostních, hygienických a technických norem. Podle nich by z celkových 108 ploch mělo město odpovídajících pouhých šest. Zastupitelstvo se proto na základě analýzy rozhodlo přistoupit k systému takzvaných centrálních hřišť, které budou zabezpečeny po všech požadovaných stránkách. Těch by mělo být třináct, doplňovat je bude pětačtyřicet hracích koutků, zbytek se bude muset zrušit. Koncepce by měla být naplněna do roku 2010.
  • Floria začala velkolepě - Věžky - Tisícovky návštěvníků zaplavily počátkem května malou obec Věžky u Kroměříže. Konala se tam totiž proslulá prodejní výstava pro chovatele a zahrádkáře Floria. Jen za první dva dny, kdy se akce uskutečnila, prošlo mezi desítkami stánků obrovské množství lidí. Dlouhé kolony vozidel lemovaly příjezdové cesty do obce, vyhrazená parkoviště byla zcela přeplněna, takže museli návštěvníci parkovat i na několik kilometrů vzdálených polích.
  • Američané se zajímali o kraj - Zlín - V rámci skupinového studijního programu Rotary Klubu přijela počátkem května do Zlínského kraje šestičlenná skupina pedagogů ze Spojených států amerických. Během svého pobytu navštívili i sídlo kraje, kde diskutovali o roli veřejné správy. "Nejvíce se zajímali o kompetence krajů a jejich postavení na naší politické mapě," vysvětlil krajský zastupitel Ondřej Benešík.
    Kromě krajského úřadu zavítala americká delegace i na Univerzitu Tomáše Bati, do krajské galerie i do zlínských filmových ateliérů. Mimo Zlín se Američané podívali do Kroměříže, Uherského Brodu a Luhačovic.

Čtenost článku: 841

<<zpět