zpravodajství

Lidí bez práce v březnu ve Zlínském kraji ubylo

20.04.2006 - redakce

Zlínský kraj - Více než 650 lidí ubylo v březnu z evidencí úřadů práce ve Zlínském kraji. Nezaměstnanost se tak snížila z 9,5 na 9,3 procenta. Mezi okresy v kraji jsou ale velké rozdíly. Zatímco na Zlínsku a Uherskohradišťsku se míra pohybuje pod osmi procenty, a tedy i pod průměrem v celé České republice, v okresech Kroměříž a Vsetín je to naopak. Nejhorší je situace v okolí Koryčan, kde je míra nezaměstnanosti přes šestnáct procent.

Podle odborníků stojí za poklesem nezaměstnaných rychlejší růst české ekonomiky a větší nabídka sezonních pracovních míst, například v zemědělství či stavebnictví. Další pokles tak lze očekávat i v dalších měsících. V březnu bylo ve Zlínském kraji bez práce přes 30.000 lidí, více než polovině z nich se nedaří najít práci déle než půl roku. Zhruba každý čtvrtý uchazeč o zaměstnání má přitom více než 50 let.

Smutným rekordmanem ve Zlínském kraji je obec Vyškovec, kde je nezaměstnanost přes 41 procent. Jen o málo lepší je situace v obci Staré Hutě, kde je bez práce více než 35 procent lidí. Nejlepší je naopak situace v Dešné, Mysločovicích a Neubuzi, kde je nezaměstnanost pod hranicí čtyř procent.

Zaměstnavatelé, kteří se obracejí na úřady práce ve Zlínském kraji, mají největší zájem o seřizovače, obsluhu obráběcích strojů, svářeče, řidiče nákladních vozů, prodavače či zedníky.

Čtenost článku: 929

<<zpět