zpravodajství

Zprávičky z kraje

26.03.2006 - redakce

Ministr zahraničí přislíbil zachování současného stavu na hranicích
Zlín - O udržení současné liberální situace na hranici se Slovenskem, zahraničních aktivitách Zlínského kraje a vývozu výrobků regionálních zbrojovek do světa jednali v půlce března představitelé Zlínského kraje s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou. Ten byl už podruhé na návštěvě kraje. "Ministr nás ujistil, že smlouva, která by měla zpřísnit pohyb na hranici se Slovenskem, zůstane zaparkována v parlamentu a nevstoupí v platnost. To je pro nás důležité, protože jakékoliv zpřísnění by zkomplikovalo život na hranici ve všech oblastech včetně rozvoje cestovního ruchu," řekl hejtman Libor Lukáš.

Strážníci v Kroměříži mají více práce
Kroměříž - Kroměřížská městská policie má rok od roku více práce. Strážníci řeší větší počty případů, absolvují více zásahů a také občané se na ně obracejí stále častěji. Vyplývá to ze statistik, které Městská policie Kroměříž zveřejnila začátkem března. S počtem aktivit roste také hodnota uložených pokud. Městská policie v Kroměříži v uplynulém roce řešila více než dvacet tisíc událostí. "Nejčastěji šlo o dopravní přestupky, zjišťování totožnosti v souvislosti s osobami podezřelými z přestupku, svědky událostí a podobně, ale i o aktivity v rámci kontrolní činnosti. V případě veřejného pořádku strážníci zaznamenali pokles o pětaosmdesát případů," poznamenal ředitel Městské policie Kroměříž Miloslav Skřebský.

Kuriozní dohodu radnice plní dále
Valašské Meziříčí - Obyčejným rohlíkem musí radnice splatit do poloviny června dluh dědici místního sochaře Ambrože Špetíka. Nájemné v podobě jednoho kusu pečiva ročně si umělec vymínil před devíti lety, když městu na devadesát devět let pronajal vlastnoručně vyřezanou dřevěnou sošku Madony s Jezulátkem, uloženou ve výklenku na průčelí městské knihovny. "Peníze ztrácejí inflací na hodnotě, rohlík nikoli," prohlásil tehdy autor s humorem sobě vlastním. Každý rok si pak při komorní slavnosti v knihovně symbolické nájemné vybíral. Loni na konci ledna, nedlouho po převzetí výroční ceny města, Ambrož Špetík zemřel. Originální tradice však zůstane zachována.

Dárci krve mohou jezdit zadarmo MHD
Otrokovice
- Dárci krve, kteří jsou držiteli Zlaté Jánského plakety za čtyřicet bezplatných odběrů, obdrží zdarma na pět let celosíťovou roční jízdenku Městské hromadné dopravy Zlín - Otrokovice. Dárce kostní dřeně po odběru zvýhodní jízdenka po dobu tří let. "Zastupitelstvo pro rok 2006 schválilo v rozpočtu 125 tisíc korun na úhradu celosíťových jízdenek. Letos se to týká 78 oprávněných osob", upřesnila místostarostka Otrokovic Radoslava Matuszková.

Čtenost článku: 935

<<zpět