sport

Aféra 1. FC Synot: Soudce Rašín vynesl peněžité tresty

23.02.2006 - redakce

Kroměříž - Peněžní pokuty, zákazy činnosti ve fotbale na několik let, ale žádný nepodmíněný nebo podmíněný trest. Tak skončila před kroměřížským okresním soudem dosud největší korupční kauza v dějinách českého fotbalu, známá pod názvem aféra 1. FC Synot.

Soudce Karel Rašín udělil finanční tresty v rozmezí od 50 do 300 tisíc korun. Nejvyšší částku musí zaplatit bývalý majitel 1. FC Synot Ivo Valenta, ten ale zase na rozdíl od ostatních devíti obžalovaných funkcionářů a rozhodčích vyvázl bez zákazu činnosti ve fotbale. Na tento způsob obživy musí na nejdelší dobu zapomenout bývalý výkonný a později sportovní ředitel Synotu Jaroslav Hastík, který nesmí vykonávat ve fotbale žádnou funkci po dobu pěti let.

Právě Hastík byl jediný z obžalovaných, který si vyslechl rozsudek osobně v soudní síni. Jako první se také proti verdiktu odvolal. "Budu se bránit a bojovat za svou nevinu. Věci se měly jinak než zaznělo v soudní síni," vysvětlil své rozhodnutí.

Soudce Rašín je o vině odsouzených přesvědčen. Po ukončení téměř rok trvajícího procesu ale litoval, že policie nedodala více důkazů. "Mám pocit, že chtěla ulovit co nejvíce ryb a roztáhla až moc své sítě. Výsledek tak nebyl takový, jaký asi mohl být," konstatoval soudce.

Žádný pocit vítězství necítí státní zástupce Pavel Pukovec. A to i přesto, že soud dal za pravdu jeho verzi, že kapři z policejních telefonních odposlechů nejsou ryby, jak tvrdil obžalovaný rozhodčí Václav Zejda, ale úplatky. "Jsme teprve v polovině cesty, případ ještě neskončil," řekl při odchodu ze soudu. (dvo)

Čtenost článku: 1258

<<zpět