sport

Pád kroměřížského basketbalu se už částečně zastavil

26.01.2006 - redakce

Kroměříž - Velmi složitým obdobím prochází mužský basketbal v Kroměříži. Dříve úspěšný klub BK Slavia, který ještě před třemi sezonami hrál nejvyšší soutěž, dnes živoří ve třetí lize.

Stabilitou klubu pořadně zacloumal sestup z nejvyšší soutěže v roce 2003. Vzápětí prodal licenci na druhou ligu a klesl až do třetí. V ní patří mezi slabší celky a problémy s udržením bude mít i letos. "Máme mladé hráče a je to znát. Hrajeme o záchranu," potvrdil trenér Jiří Král. Podle něj se ale pád kroměřížského basketbalu už zastavil. "Máme dvanáct mládežnických celků, ve kterým je spousta šikovných kluků. Až dorostou, může se klub vrátit i do druhé ligy," předpovídá.

Král zažil jako hráč a později i jako trenér slavnou éru Kroměříže, ve které hrála první ligu. Říká, že tehdy basketbalem žilo celé město. "Hala byla vyprodaná, lidé se skvěle bavili. Někteří přitom chodili zpočátku jen ze zvědavosti. Když ale viděli pár infarktových zápasů, stali se z nich naši fanoušci," vzpomínal kouč.

Hanáci ale doplatili na nedostatek financí. Na důstojné působení v nejvyšší soutěži bylo tehdy nutné mít alespoň pětimilionový rozpočet. Slavia měla výrazně nižší, protože nenašla hlavního sponzora. "Peníze nám chyběly. Třeba v poslední prvoligové sezoně jsme dali družstvo dohromady až v polovině soutěže. Přesto jsme se mohli zachránit, ale prohráli jsme klíčový souboj s Pardubicemi. I když jsme měli na konci stejně bodů jako Východočeši, sestoupili jsme kvůli horším vzájemným zápasům," vrátil se Král ke smutné kapitole kroměřížského basketbalu.

Čtenost článku: 838

<<zpět