zpravodajství

Zprávičky z kraje

26.01.2006 - redakce

Porodnice hlásí rekord
Uherské Hradiště - I když uherskohradišťská porodnice stále čeká na nové prostory, neboť stávající budova je již v nevyhovujícím stavu, na porodnosti se to v loňském roce nijak negativně nepodepsalo. Právě naopak. Po více než patnácti letech se podařilo překonat magickou hranici 1 000 narozených dětí. Konkrétně se zde v roce 2005 uskutečnilo 1 028 porodů, narodily se 1 043 děti, bylo tedy 15 dvojčátek. Ani první miminko roku 2006, Jonáš Němec, na sebe nenechalo dlouho čekat. Mamince Šárce se narodil hned prvního ledna, tři hodiny a 15 minut po půlnoci.

Zdravotně postižení na Vsetínsku naleznou pomoc v centru
Vsetín
- Centrum, které bude poskytovat poradenství osobám se zdravotním postižením, bylo před několika dny otevřeno ve Vsetíně. Jeho sídlo je v základní škole Integra, která se dlouhodobě zabývá vzděláváním a výchovou dětí se zdravotním handicapem.
V rámci projektu, který téměř 3,5 miliony korun podpořila Evropská unie a stát, vzniklo pracoviště, jež bude postiženým občanům z celého Vsetínska pomáhat řešit jejich aktuální potíže a problémy. "Nejde přitom jen o pomoc při uplatnění těchto osob na trhu práce, ale cílem projektu je také vyškolit poskytovatele služeb, jak s těmito lidmi komunikovat a jak přistupovat k jejich potřebám," vysvětlil vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík. V rámci projektu budou tedy zpracovány také manuály a příručky, které budou distribuovány do státních i nestátních institucí po celém regionu.

Do Afriky míří brýle z Valašska
Valašské Meziříčí
- Přes 430 brýlí za posledního půl roku shromáždila církevní Základní škola Salvátor ve Valašském Meziříčí. Sbírku odešle do kláštera Pražského Jezulátka. Odtud poputují přes italský přístav Janov lodí do Středoafrické republiky, aby posloužily obyvatelům jedné z nejchudších zemí světa.
"Tři čtvrtiny připadají na dioptrické brýle, méně je brýlí dětských a slunečních," uvedla učitelka a koordinátorka dobročinné sbírky Ludmila Černochová. Některé brýle jsou v pouzdrech. Mimo to poputuje na černý kontinent zhruba stovka skel. "Další brýle i skla sbírá oční ambulance ve zdejší nemocnici. Ty budou součástí příští zásilky," řekla.

Nové byty mají v Brodě
Uherský Brod - Na uherskobrodském sídlišti Olšava vznikne 110 nových bytových jednotek. Rozhodlo o tom městské zastupitelstvo. Součástí bytového domu budou i garáže pro nájemníky, a také v okolí dojde k četným úpravám. Vzniknou zde další parkovací plochy, zrekonstruují se či vytvoří zcela nové místní komunikace, vylepšení čeká i veřejné osvětlení. Akci bude realizovat soukromý investor, který míní rozprodat byty do osobního vlastnictví. První nájemci by se mohli stěhovat v roce 2007.

Čtenost článku: 1026

<<zpět