zpravodajství

Sněhová pohroma obyvatele bolí

02.01.2006 - redakce

Vsetín - Stále v živé paměti mají obyvatelé Valašska sněhovou kalamitu, která koncem roku zavinila místy až několikadenní výpadky elektrické energie. Mohutné přívaly těžkého sněhu totiž zpřetrhaly dráty nebo skácely stromy na vysoké vedení. Představitelé dotčených obcí také kritizovali energetiky, že neodstranili poruchy dostatečně rychle.

"Hlavní problém byl v tom, že energetickým závodům trvalo dlouho, než zjistily konkrétní rozsah škod, a pak neustále odsouvaly termíny odstranění závad," zdůraznil vsetínský starosta Jiří Čunek. Podle starosty Velkých Karlovic Miroslava Koňaříka se první čety dostavily na některá místa až po čtyřiceti hodinách od výpadku proudu. "Naši lidé by byli schopni si stromy odstranit sami zdarma, stačilo by jen, kdyby přijel člověk, který by odpojil proud v dané trase," doplnil jej starosta Huslenek Josef Pokorný, v jehož obci nešel proud kvůli jedné spadnuté větvi.

Starostové proto chtějí, aby na obou stranách byli partneři, kteří v podobných případech mohou okamžitě nahlásit rozsah škod a dohodnout se na jejich likvidaci. "V této souvislosti jsme zdůraznili, že budeme požadovat navrácení servisních středisek aspoň do obcí s rozšířenou působností. V současné době je nejbližší středisko vzdáleno k některým postiženým místům až 60 kilometrů, trasy nízkého napětí jsou neprořezané, mnohé sloupy shnilé," sdělil dále Jiří Čunek. Podle oficiálního vyjádření tiskové mluvčí Severomoravské energetiky Sylvy Vidlákové však skupina ČEZ obnovení středisek údržby a poruchové služby nepředpokládá. "Důvodem je zejména neefektivnost jejich provozu. V posledních letech jsme investovali miliony korun do moderních způsobů obsluhy zákazníků, jako jsou call centra a internetové aplikace, kde vidíme budoucnost," sdělila Sylva Vidláková.

Během výpadku elektrického proudu zůstaly tisíce domácností bez energie, některé až pět dnů. Nefungovala čerpadla na vodu, světla ani topení. Podnikatelé sčítali milionové ztráty. Když se situace nezlepšila ani třetí den, starosta Vsetína povolal na pomoc armádu, která přivezla vysokokapacitní agregáty. (kar)

Čtenost článku: 900

<<zpět