kultura

Liška Bystrouška sbírá ocenění i za hranicemi kraje

08.12.2005 - redakce

Uherské Hradiště - Téměř každá začínající herečka sní o roli shakespearovské Jůlie. Po letošní sezoně Slováckého divadla v Uherském Hradišti by vůbec nebylo divné, kdyby se tento profesní sen výrazně změnil a téměř každá začínající herečka zatoužila po příležitosti, jakou dostala Jitka Josková - zahrát si Lišku Bystroušku.

Liška Bystrouška sbírá ocenění i za hranicemi krajePrávě stejnojmenná inscenace s podtitulem Příběhy krve v režii J. A. Pitínského proslavila divadelnictví Zlínského kraje po celé republice. Vedle druhého místa v anketě o Divadlo roku si na podzim z Prahy režisér přivezl cenu za nejlepší činoherní inscenaci v České republice.

"Každé divadlo, kde režíruje pan Pitínský, už dopředu může počítat s tím, že bude mít na repertoáru výjimečnou inscenaci," řekl ředitel Slováckého divadla Igor Stránský a dodal: "Ale jen některé scény dokáží zaujmout v celorepublikovém měřítku. Netušili jsme, že se s Bystrouškou dostaneme na absolutní vrchol u nás, ale věděli jsme, že máme kvalitní herecký soubor a ve Slováckém divadle vládne jedinečná atmosféra. A to také rozhodlo."

Půl roku po premiéře, která byla v listopadu 2004, odjeli divadelníci z Uherského Hradiště na Mezinárodní divadelní festival evropských regionů do Hradce Králové. Odtud vedla cesta na největší festival u nás - Divadlo v Plzni. I tady herci slavili úspěch. "Už jsem viděl mnoho inscenací po celém světě, ale něco tak silného, jako je Liška Bystrouška, to ještě ne," nešetřil chválou významný divadelní odborník Kari Senius z Finska.

Čtenost článku: 1189

<<zpět