rozhovor

Baťa: Mám moravské geny po svém tatínkovi

08.12.2005 - redakce

Baťa: Mám moravské geny po svém tatínkoviPane Baťo, jak často jezdíte do svého rodného města?

Musím přiznat, že se mně to podaří nanejvýš tak pětkrát za rok. V každém případě se snažím přijet do Zlína vždy na Prvního máje, kdy je pro veřejnost otevřena i naše vila. Tady mám možnost se setkat s lidmi, popovídat si s nimi a s pamětníky také zavzpomínat na dávné časy. Většinou však do Zlína jezdím spíše pracovně kvůli naší nadaci, která mi dělá radost, také kvůli univerzitě a ještě se vždycky podívám, jak nám jdou obchody.

Když jste u toho vzpomínání, která místa ve Zlíně jste měl nejraději jako kluk?

Já jsem si nejraději hrával se svými spolužáky v naší velké zahradě. Lozili jsme po stromech a vůbec vyváděli nejrůznější srandy. Hodně jsme také hrávali fotbal a tenis. Moc rád jsem ale také chodíval do okolních lesů jen tak se procházet přírodou. V zimě jsme zase často chodili lyžovat.

Máte tedy, jak se říká, zdravý kořínek. Myslíte, že i díky tomu jste stále v dobré kondici? Přece jen to časté cestování a přelétávání z jedné zemské polokoule na druhou musí být dosti náročné. Kde se ve Vás bere ta vitalita a životní energie?

To bude určitě tím, že mám po tatínkovi moravské geny (smích).

Když se pohybujete ve světě, slýcháváte často o České republice, nebo dokonce o Zlínském kraji?

Ano. Před nedávnem se o Zlínském kraji hojně mluvilo v Bruselu v Evropském parlamentu. Je dobře, že i tento region se snaží prorazit do Evropy, kde může hodně co nabídnout.

Tak tedy prozraďte, co Vás naopak nejvíce potěšilo při poslední návštěvě v kraji.

S nadšením sleduji rozvoj zlínské univerzity. Zlín byl vždycky městem mladých už od dob Baťovy školy práce. Takže s potěšením potkávám stále více studentů. Myslím, že univerzita je právě jedna z věcí, které Zlínský kraj v budoucnu proslaví ve světě. Podobně jako zdejší specialisté - oční lékaři.

Právě u nich jste si nechal zhruba před rokem provést operaci očí. Proč jste se svěřil do rukou právě českým lékařům?

Víte, já mám v Torontu v nemocnici velkou protekci. Pomáhali jsme totiž fi nančně při její výstavbě. Takže, když mám nějaký problém, můžu přijít i po pracovní době a lékaři mě prohlédnou. Jsou tam stejně skvělí lékaři jako tady. Do Zlína jsem ale přijel na operaci díky skvělému doporučení na zdejší doktory. A jak vidím, všechno dopadlo výtečně. Ještě bych se ale potřeboval zbavit brýlí na čtení novin (smích).

Tomáš Baťa junior

  • Celé jméno: Tomáš John Baťa
  • narozen: 17. 9. 1914 ve Zlíně jako syn Tomáše Bati a Marie Baťové (Menčíkové)
  • Vyučil se ve firmě svého otce. Pak vystudoval obchodní akademii v Uherském Hradišti, další vzdělání získal ve Švýcarsku a Velké Británii.
  • Před okupací Československa a sedm let po smrti svého otce odchází v roce 1939 přes Anglii do Kanady, kde se stává kanadským občanem. Z Toronta řídí chod celého obuvnického komplexu.
  • Zpět do Zlína přijíždí až po padesáti letech, v roce 1990.
  • Tomáš Baťa je ženatý, s manželkou Sonjou má syna a tři dcery.

Čtenost článku: 1101

<<zpět