informace krajského úřadu

Připravuje se propracovanější způsob identifikace občanů při cestách do ciziny

08.12.2005 - redakce

Zlín - Od druhé poloviny příštího roku by měly být vydávány cestovní doklady s dokonalejšími identifikačními, takzvanými biometrickými prvky. "Tento požadavek vyplývá z rezoluce Evropské unie, která tímto nástrojem chce posílit boj proti kriminalitě a organizovanému zločinu. Zákon upravující vydávání těchto moderních cestovních dokladů na území našeho státu je nyní ve fázi schvalovacího procesu v Parlamentu České republiky. Od 1. září 2006 by měly být cestovní pasy vydávány s digitální fotografií a v průběhu dalších dvou let i s otisky prstů," informovala Alena Bárová z legislativního a právního odboru krajského úřadu.

Jak dále vysvětlila, digitální fotografie je snímek obličeje pořízený speciální kamerou, která zaznamenává kontury tváře a převede je do určitého kódu. Obdobným způsobem by měly být zpracovávány otisky prstů. Takto pořízené údaje budou uloženy v čipech připojených k miniaturní anténě a oba tyto prvky budou zality v plastu. Přenos informace z čipu se pak bude dít pomocí rádiových vln. Číst údaje zašifrované v nosičích dat budou moci pouze přístroje, které budou umístěny na hraničních přechodech a na úřadech obcí s rozšířenou působností.

"Požádat o vydání cestovního dokladu, který bude obsahovat nosič s biometrickými údaji, bude muset občan vždy osobně, a to na úřadu obce s rozšířenou působností. Při snímání otisku prstů bude použito speciálního přístroje, kdy po přiložení ruky na skleněnou plochu počítač sám sejme papilární linie prstů. Takto pořízené údaje budou zaslány prostřednictvím chráněných linek Ministerstva vnitra ČR do Státní tiskárny cenin, která bude cestovní doklady s nosiči biometrických dat vyrábět," objasnila Alena Bárová.

Čtenost článku: 884

<<zpět